Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fazla uyumanın sebepleri neler olabilir?

Eğer 8 saatten fazla uyuyorsanız çok uyuyorsunuz demektir ve bunun altında pek çok faktörler vardır. Fazla uyumanın nedenleri:
  • Alkol alımında uykunuz daha uzun sürer. Uykunuz uzun sürer fakat vücudunuz dinlenmez. Bunun için uykudan önce alkolü önermiyoruz.
  • Depresyon hastaları da fazla uyur. Depresifliğini uykularıyla gidermek isterler fakat bu da zararlıdır. Bu durum aksine depresif eğilimi artırır.
  • Vücudun bağışıklık sisteminin çökmesi, uykunun artmasına ve sürekli yorgunluk haline neden olabilir.
  • Hamilelerde, vücut ritmi ve hormonlarda olan değişim nedeniyle uyku süreleri artabilir. Bu doğaldır.
  • Paylaş
4

Sevgiseli, Benim annemde bunların hiç biri yok ama bıraksanız 12 saat uyur. :)

Devrim Güren, Alışkanlık da olabilir tabi..

Sevgiseli, Bazı insanlar uyumayı seviyor ve vücutları buna göre çalışıyor bence.

Fat E., ben annenden fazla uyurum bıraksalar:D

Uyku uyuma hususunda herkes için geçerli olan bir normal olmamakla birlikte 6-8 saat normal uyku kabul edilebilir. Fazla uyumanın en önemli sebeplerden biri depresyondur. Aşırı uyuma ile birlikte sinirlilik halleri, öfke, hayattan zevk almama halleri de eşlik edebilir. Günlük olaylarla etkilenme uyku süresini bozabilir. Mesela sınavınız kötü geçmiş olabilir, eşinizle kavga etmiş olabilirsiniz ya da o gün işiniz kötü gitmiştir. Ama bu tür uyku bozuklukları gelip geçicidir. Sebep ortadan kalktıktan sonra tamamen düzelir. Bunların yanında yatağın sağlıklılığı, odanın hijyeni, ısısı da önemlidir. Alkol ve sigara da uyku kalitesini düşüren etmenlerdir.
  • Paylaş
Bakınız Erdal Demirkıran "sadece aptallar sekiz saat uyur" kitabına
  • Paylaş
Uykunun ideali 7-8 saattir ama doğru saat dilimlerinde uyumak gerekir, gece uykusunun 1 saati gündüzün 2 saatine eşittir verim açısından ve her gün aynı saat dilimlerinde uyumak gerekir . Hergün farklı saatlerde uyumak fazla uykuya yol açabilir .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

746 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları