Bilmek istediğin her şeye ulaş

Felsefe günümüzde insanlara yarar sağlıyor mu?

Felsefe her şeye sorgulayıcı ve eleştirel bakmamıza yardımcı olur.İnsan etrafında olup bitenleri öylece kabullenemez,sorular sorar,merak eder ve kendi mantığıyla sonuçlara vararak olayları kavramaya başlar.Düşüncenin ne kadar önemli olduğunu anlamamızı sağlar ve böylece başkalarının da düşüncelerine saygı duyabiliriz.
  • Paylaş
Hocam merhaba,

bence bu söylediklerinizi felsefeden hiç haberdar olmayan birisi de yapabilir gibi geliyor bana. bence felsefenin işlevi daha farklı bir şey olmalı;( bilimlere, ahlaka, bireysel yaşantıya vs.) yeni ufuklar açmak gibi... biz bu soruya cevap verebildiğimiz zaman ülkemizde felsefe değer görmeye başlayacaktır diye düşünüyorum.

  • Paylaş

Bu soru felsefe kavramı için çok yavan bir soru gibi geldi bana. Aklımızdan geçen en küçük bir düşünce ve değerlendirme sırasında bile felsefe ile iç içe değil miyiz zaten ? Kendimize sorduğumuz en küçük bir soru ve buna verdiğimiz cevap bizim kendi felsefemizin bir parçası değil mi? İnsan için yemek içmek kadar doğal olan böyle bir kavramla ilgili son derece gereksiz bir soru olduğunu düşünüyorum. Ya da benim bu soru için cevabım, "açlığını gidermek yararlı mıdır" sorusunun cevabıyla aynı.

  • Paylaş
Felsefe çıplak haliyle bir yarar sağlamıyor görünebilir ama aynı kaynaktan doğmuş olan kalkülüs hayatımızdaki tüm nesnelerin tasarım ve imalatında en önemli hesap aracıdır. Kaldı ki felsefe yarar sağlamayabilir ama felsefesizlik kesinlikle zarara yol açıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1166 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Felsefenin insanlara sağladığı yararlar nelerdir?

  • Felsefenin insan hayatındaki rolü nedir?