Bilmek istediğin her şeye ulaş

Felsefe ne kadar ilerlese de evrenin varoluşu hakkında kesin bir yargıya varamaz. Aklımızla bulamayacağımız şeyleri cevaplamak dinin görevidir. Bu bakımdan din ve felsefe birbirini tamamladığını düşünüyor musunuz?

hayat derinliği ile yaşayıp inançla beslenince anlamlıdır.
 • Paylaş
Bildiği üzere, filozoflar genelde birbirlerini yalanlayarak gelirler oysa ki peygamberler teyid ede ede gelirler...Felsefe hep olması gerekeni aramak ister ve filozoflar bundan dem vurur, lakin paygamberler olması gerekeni hep yaşayarak gösterirler...
 • Paylaş
1

Abcd Efgh, ilginç ve güzel...

Din cevapsız soruları rahatlatan cevaplardır. İnsanoğlu yağmur nasıl yağar, toprak nasıl ürün verir diye bilmiyorken "yağmur tanrısı", "topran ana" gibi tanrılar üretti. Hatta bunların hepsinin kendi üretimleri olduğunu ispatlamak istercesine kendi hayatlarından örnekler sundu. Verici, tohum atılan toprak "kadın" olup "toprak ana" oldu. Tarımın keşifyle birlikte toprağın sahibi erkek figürün karşılığı "tek tanrı" da erkek oldu. Şimdi bana kimse tek tanrı inancında sahip dinlerin tanrısı cinsiyetsizdir demesin. Yahudilikten, Müslümanlığa kadar tek tanrıların hepsi bilinçaltında erkektir. Yani; din felsefe de değildir bilim de değildir. Din, insanın en çok korktuğu şey olan "bilinmezliğin" önüne koyduğu ışıltılı, parlak bir perdedir. Perdenin arkasında da gerçekte yönetenler vardır.
 • Paylaş
3

Abcd Efgh, tevrat ta zaten biz insanı ( ademi kastediyor sonraki açıklamalarla ) kendi suretimizde yarattık diye. Ancak müslümanlığa söylediğin şey senin ya da başkalarının varsayımlarıdır. Cinsiyetin olmadığını kabul etmeyebilirsin fakat bunu kanıtlayamazsın. Çünkü aksi yazıyor. Tartışmak istemiyorum ancak son bir şey söyleyeceksen söyle...

Hattori Hanzo, Son sözlerime izin verdiğin için teşekkürler. : ) İddia edenin kanıtı kendi iddiası olamaz. Yani kuranda böyle yazmıyor demek yine orta doğu kökenli, ibrani temelli bir din olan islamiyete tanrının "tek erkek" figürü olduğunu değiştirmiyor.

Abcd Efgh, Yanlış anlayacağını tahmin etmiştim. Şunu için söyledim, burda karşılıklı tartışma yapmaktan bıktım. bir yere varmayacak tartışmalar yüzünden söyledim, özür dilerim. İstediğin kadar konuş tabi bana düşmez onu söylemek..

Felsefe ve din arasında kesin bir çizgi olduğuna hep inandım. Bazıları birbirine karıştırmak istese de... Ancak aklımızla tam olarak hiç bir şeyi kesin bir yargıya ulaştıramayız. İşte orada deneyler deneyimler ve hesaplar işe girer ki o zaman felsefe bilimle tamamlanır. Felsefe ve bilim olmuş olanları neden sonuç ilişkisine bakarar inceler. Din ise varolanın neden olduğunu niye olduğunu kesin bir şekilde bildirir. Ancak bu konular hakkında felsefenin ya da bilimin bir cevabının olmaması bence söz konusu değil. Yani mutlaka bir açıklaması vardır...
 • Paylaş
felsefe sorgulamaya ve akla uygun olanı bulmaya çalışan bir düşünce bilimidir. fakat akılla ve mantıkla herşeyin cevabı verilememektedir. din insanlarda bu boşluğu doldurmaya yarar...
 • Paylaş
Bazen sırf bu bilinemezlikleri öğrenmek için ölmeyi istiyorum. Gerçekten çok merak ediyorum. Acaba kimin dediği doğru? Son ve en büyük maceram bu olacak galiba: "Ölmek"
 • Paylaş
Kimin dediği mi doğru? elbette daha doğrusunu duyana kadar senin için senin dediğin doğru. şaşma bundan.
 • Paylaş
Olabilir fakat şu dinle ilgili hiçbir fikrim yok. Fazlasıyla da merak ettiğim bir konu. Herkes gibi o ışıltılı perdeyi boş vermek yerine perdeyi kaldırmak istiyorum. Bazen boş versem mi diye de düşünmüyorum değil.
 • Paylaş
Din konusunda öncelikli kaynağın dünya tarihi olsun. Hatta kitapçılarda "medeniyet tarihi" tadında isimlere sahip bir çok kitap görebilirsin. Al onlardan birisini oku. Bir yandan da kitapra o bahsedilen yıllarda hangi dinlere inanılıyormuş onu araştır. Eğer zamanın çoksa kuran oku, incil oku, tevrat oku. Ama hiç bir zaman diyalektik mantıktan sapma. her şey bir süreç içerisindedir ve bir öncekinin sonucu bir sonrakini nedenidir. Açık fikirli ol. Öyle ol, böyle ol ama kafayı kapatma. Bu arada kendi düşüncelerini de yavrun gibi savun. Boşvermek de elinde. Cidden bak. Boşverebilirsin. "Budistim, müslümanım bu da kimseyi ilgilendirmez" deyip çıkabilirsin. Bir çok insanın seçtiği yol da bu zaten.
 • Paylaş
Dinin felsefesi olmaz. Din dogmatiktir. Yani din akılla bulunamaz. Bir dine inanırsan ancak o dinin kuralları arasında felsefe yapabilirsin. Mesela İslam'da bu şöyledir: Kur'an-ı Kerim'e ve onun içinde geçen her şeye inanırsın. O halde peygamberlere ve onların sözüne de inanman gerekir. Yani sen sadece bunları doğru kabul edip aralarında mantık yürütebilirsin. Ancak bu kadar felsefe yapabilir dindar bir insan.
 • Paylaş
1

Songül, katılıyorum

Felsefe ve bilim elele yürür. Din sorgulamadan inanmayı emreder. Tüm felsefe ve bilim öğretileri sürekli sorgulanır ve geliştirilir, din böyle bir şeye izin vermez. Sonuçta evrenin varoluşu CERN'de araştırılıyor Kabe veya Vatikan'da değil.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

843 Görüntülenme10 Takipçi11 Yanıt

Konu Başlıkları