Bilmek istediğin her şeye ulaş

Felsefe, çağlara ya da düşüncelerin oluştuğu konumlara göre (doğu, batı) sınıflandırılabiliyor. Peki bu, bireylerin felsefeyi bir bütün olarak algılamasında engel teşkil edebilir mi?

Bir kişi Doğu Felsefesi'nin filozoflarından etkilenirken, Batı Felsefesi'nin filozoflarına önyargıyla bakabilir mi?Düzenle
Bu sınıflandırmanın aynını matematik ya da fiziğe de uyarlayabiliriz. Sizce sınıflandırdığımızda matematik ya da fizik de bütünlüğünü kaybeder mi? Bence her türlü zihinsel sınıflandırma bütünü daha kolay anlamaya götürecektir. Bilim öğrenmek isteyen biri (felsefenin ne kadar bilim olduğunu da bilmiyorum bu arada) hiçbir önyargı sahibi olmamalı ve her yeni bulguyu değerlendirebilmelidir.
  • Paylaş
Önce neyin Felsefe neyin de Felsefe olmadığının tanımının yapılması gerekir. Eğer bir düşünce resmi ideolji ya da kutsalın açıklanmasını üstlenen "emireri" ise ona Felsefe demiyoruz. Buna bir de o düşüncenin daha önce dile getirilmemiş olmasını eklerseniz ortada doğu batı diye bir ayrımın kalmadığını da göreceksiniz zaten!
  • Paylaş
Bu sınıflandırma tam tersi bir bütün olarak algılamak için var zaten. Müfredat baştan başlayarak ilk çağ felsefesi, yunan felsefesi, orta çağ felsefesi şeklinde devam eder. Bu felsefi düşüncenin çağlar boyu nasıl ilerlediğini ve nasıl sıçramalar yaptığını algılamak için yararlıdır. Doğu, batı felsefesi diye bir sınıflandırma yoktur. Literatür yukarıda söylediğim gibi çağlar şeklinde ayrılır bir de disiplinler olarak ayrılır. Mesela epistemoloji, estetik felsefesi, zihin felsefesi, bilim felsefesi şeklinde.
  • Paylaş
Eğer doğrunun derinliklerini anlamak istiyorsak her ikisini de ayrı ayrı incelemeliyiz. Örneğin inanış biçimlerinin ayrıntılarında, her iki tarafın yaptığı yada yapabileceği hatalar ancak karşımızdakinden anlaşılır. Her iki düşünce akımında da öğrenilecek ve kendimizi anlamamıza yardım edecek paradigmalar vardır.
  • Paylaş
Felsefeyi ve felsefe tarihini ayırmak gerek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

83 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları