Bilmek istediğin her şeye ulaş

Felsefenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği evreleri göz önüne alarak günümüzde felsefe ne işe yarar?

İnsan olmaya...
  • Paylaş
Felsefenin yeni görevi insanca bir dünya kurmak..
felsefeevi.net/felsyenigrvi.html
  • Paylaş
Öncelikle, felsefe bir araç olarak görüldüğü sürece insanların hayatlarında bir fark yaratmayacaktır. Bana göre, felsefe bir yaşam tarzı olmalı. Güneş nasıl aydınlattığında anlam kazanıyorsa, insan aklı da felsefe ile anlamını bulur. Anlamını bulan us'ları görmek için de felsefe gereklidir. Dediğim gibi felsefe hepimizin yaşam tarzı olmalıdır...
  • Paylaş
Bu soruyu sormak Matematik, Biyoloji, Fizik günümüzde ne işe yarar demekle aynı manaya gelir. Felsefe bana göre düşüncenin bilimidir. Düşüncenin kendisini inceler. Mantıkları tartışır. Bugün dahi günlük konuşmalarımızda kullandığımız mantık Aristotales mantığıdır. Demekki felsefe hayatımızın içinde canlı olarak yaşıyor. Bundan dolayıda felsefe öğrenmek hayata tek değil çok yönlü bakmamızı sağlar çünkü en basiti birden çok mantık disiplinlerini öğrenmiş oluruz.
  • Paylaş
Bence felsefe kişinin düşüncesini ve hayatini değiştirmek için sorduğu sorulardir
  • Paylaş
"Acaba bana öğretilenler / algıladıklarım / inançlarım ne kadar doğru" dan tutun da, gelecekte ne olabilir'e kadar, iyi insan nasıl olunur dan tutun da, var mıyım yok muyum(!)'a kadar ve eleştirel bakış açısı kazanmaya kadar pek çok soru, analiz, felsefi düşünceye girmektedir. Yani aslında gün içinde ya da kendi içimizde ya da yaptığımız işte -tutarlı ya da tutarsız- felsefe yapmaktayız.
  • Paylaş
Felsefe günümüzde çok değişti. zaten felsefenin miladı nietzsche'dir. nietzsche'den önce spinoza ve stiner'ı bir kenara alırsak geriye kalan tüm filozofları çöpe atabiliriz. ne ahlak felsefecileri, ne aydınlanma felsefecileri dünyaya hiçbir şey katmamıştır. çağımızın vebası olan kapitalist moderniteye ve doğrudan iktidara karşı olmayan her söz, her eylem mastürbasyondur. marx "dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir" derken söylediği sözün kıymt-i harbiyesini anlamak gerekir ve dünyayı değiştirmek için bir şeyler yapmak gerekir. felsefe dünyayı değiştirmemize yarayan oyuncaklarımızdan bir tanesidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1521 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt