Bilmek istediğin her şeye ulaş

Felsefeye hangi kitaplardan başlayabiliriz?

Felsefeye sembolik mantık öğrenilerek başlanır. Sembolik mantık sonrası ilk çağ felsefesi, yunan felsefesi, orta çağ felsefesi, aydınlanma çağı felsefesi şeklinde devam edin. Ders kitaplarından öğrendiğim için bunları anlatan kitap öneremiyorum. Bunlar başlangıç sonrasında daha derine yolculuk için filozofların eserlerini okumalısınız. Mesela 17. Yüzyıl felsefesini anlatan bir kitapta Descartes'a rastlarsınız fakat bu Descartes'ı artık bildiğiniz manasına gelmez. Bilmek için onun yöntemini çözmeniz gerekir bu da ancak onun eserlerini okumakla olur.
  • Paylaş
Ben lisedeyken Jostein Gaarder'ın kitabı olan Sophie'nin Dünyası'nı bulup okumuştum okul kitaplığından. Her konuyu kısa kısa özetleyerek, temel konular etrafında anlattığı için genel bir fikir oluşturuyor, ondan başlayıp ağırlaştırdım konuları.
  • Paylaş
1

Portakallı Ördek, Aslında neredeyse her kitapçının felsefe bölümünde iki üç nüshasını bulmak mümkün. ^_^

Felsefeyle yeni tanışacaklara sıkılmamaları ve en kolayından neresinden başlamaları gerektiğine karar verebilmeleri için ODTÜ yayınlarından çıkan "Çocuklar İçin Felsefe" kitabını kesinkes tavsiye ederim.

Tanıtım:
Felsefe


“Hakkaniyetli olmak ne demektir? ”, “Kimin arkadaşınız olduğunu nasıl anlarsınız? ”, “Zaman nedir? ”, “Beş yıl önceki siz ile şimdiki siz aynı kişi misiniz? ”, “Mantıklı bir şey aynı zamanda anlamsız olabilir mi? ” Bunlara benzer soruların cevaplarını merak ediyorsanız, filozof olma yoluna girmiş sayılırsınız!
Çocuklar İçin Felsefe, 10 yaş üzeri genç insanlara felsefenin harikalar diyarını tanıtmayı amaçlıyor. Kitapta yer alan kırk soru –Değerler, Bilgi, Gerçek ve SorgulayıcıDüşünme başlıkları altında- çocukları, Antik Yunan Çağı’ndan günümüze filozofların üzerinde çalıştığı sorular hakkında düşünmeye çağırıyor. Her bir soru, çocukların felsefi içerikleri ve meseleleri anlaması ve aynı zamanda sıkılmadan iyi vakit geçirmesi için eğlenceli aktiviteler içeriyor.
  • Paylaş
Önce aklını kullanarak felsefeye yaklaş sonra zamanla merakın seni kitaplara yönlendirir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

129 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt