Bilmek istediğin her şeye ulaş

Felsefi fikirler ile tasarlanmış mimari eserler nelerdir?

Felsefik kasıt nedir bilmiyorum ancak, Mimar Sinan' ın eserleri her türe uygun bence. Kendisi bilindik üzere çok çılgın, dahi, farklı, düşünen, yetenekli, işi bilen, manyak...( daha bir sürü sıfat yazacaktım da gelmedi aklıma şimdi.p) bir insan. Bunların birleşimi de onu felsefik bir düşünen yapıyor ve eserlerine de fazlaca yansıttığını görüyor, okuyoruz.

Mimar Sinan' ın eserleri ve öykülerini merak edenler için; egelisesi.k12.tr/basarilarimiz/projeler/proje%202010-2011/proje14.pdf


Süleymaniye Cami ile ilgili küçük bir öyküsünü paylaşayım

' Cami inşa edilirken, Sinan'ın mihrapta nargile içtiği söylentisi yayılır. Söylenti padişaha kadar varır. Kanunî, bu söylenenlere inanmak istemese de bir gün ansızın inşaata baskın yapar. Bakar ki, Sinan gerçekten mihrapta nargile fokurdatıyor.


"Mimarbaşı, camide nargile içilir mi, sen bu işi yapmazdın, nedir bunun hikmeti" diye sorar.
Sinan şöyle cevap verir: "Sultanım, dikkat edin nargilemde tömbekide, tütün yoktur. Sadece suyun fokurdamasından meydana gelen sesin cami içerisinde dağılımını kontrol ediyorum. Buradaki suyun sesi caminin her tarafına eşit yayılırsa, yarın burada Kuran okuyacak olan hocanın sesi de 60–70 metreye kadar toplanan cemaat tarafından duyulacaktır. İşte bu yüzden, akustiği kontrol ediyorum."


Daha bunun gibi birçok hikayesi var insanı şaşırtan, hayran bıraktıran....


Bir de mezar taşında şu yazıyı çok seviyorum' geçti bu demde cihandan pir-i mimaran sinan' bu dizede ki harfler hesap edildiğinde Sinan' ın ölüm tarihi çıkıyormuş. 996( hicri yıl)

  • Paylaş
5

Nazende , Kişi nasıl bakarsa öyle görüre en iyi örnek bu olsa gerek.

Hilal Korkmaz, evet iyi dedin:)

Şaman, Benim bir hocam da bu hikayeden önce geldiğini söylediği şu hikayeyi anlatmıştı:
Sinan abi sultanın tabii ki sanatçısı ama aynı zamanda mühendisi ve müteahhidi. İşi yükleniyor ve Süleymaniye'nin bütün malzemesini araziye yığıyor, ardından iki sene yok oluyor. İki sene sonra dönüyor ve camiyi inşa etmeye başlıyor. Bu, Sinan'ın 1500'lerde zemin mekaniğini anlamış olması ve zeminin oturmasını beklediğine yorulur ki zemin mekaniği rasyonel anlamda ilk olarak 1970'lerden sonra incelenmiş ve ayrı bir mühendislik kolu olarak gelişmiştir.İşin en ilginç yanı da 70'lerden bugüne zemin mekaniği ilmi de zeminin, ne durumda olursa olsun iki sene içinde oturma açısından son durumuna eriştiğini istatistiki (empirik) verilerle gösterdi. Tabii bu da mühendislik açısından ilginç bir durum olsa da felsefik bir yanı yok C:

Hilal Korkmaz, :)).. evet duymuştum bende bunu, etkileyici gerçekten:)

Bir üslup taşıyan her yapının felsefesi zaten vardır. Örneğin dini yönden incelersek ; Barok döneme ait katedral vb. yapılarda , mitolojik sahneler ile dine davet ortamı yaratılmıştır. Örneğin Hz. İsanın bulunduğu kısmın arkasına gizli açıklıklar bırakılarak , güneş ışınlarının içeriye sızması sağlanmış ki,böylelikle henüz elektirğin olmadığı dönemde etkileyici bir hava oluşturulmuştur. Gotik dönemde ;tanrının yüksekte, gökte olduğu inancından dolayı binalar üst kısımlara doğru sivrilen yüksek yapılar inşa edilmiştir. Gotik, barok, rokoko vb. üslupların hepsinde bina yüzeylerinde bambucciler, azizler vb. hep mitolojik sahneler ile zenginleştirilmiştir.

Art Nouveau da, doğaya yeniden dönüş vardır ve bina yüzeylerinde ve içlerinde natürel yapının stilize edilerek yansıtılmasını görürüz. Kelebek ,ağaç vb. betimlemelerini kapılarda, pencerelerde .... stilize edilmiş biçimde rastlarız. De stijle ,minimalistte netliği yansıtmak işlevi olmayan bezemelerden uzak durmak gibi felsefeleri vardır ki, bunlar kurallaşmıştır.

Sinanımızın eserleri ise, felsefeden daha da çok hala nasıl yapıldığı keşfedilemeyen işlevsel bütünlük harikalarıdır.Bu yüzden tüm dünya da bu gelişen teknolojiye rağmen hala mimarların mimarı olarak kabul edilmektedir.
  • Paylaş
Mimar Sinan örneğine kesinlikle katılıyorum. Bir örnekte Japon mimar tado ando dur. Genel olarak projelerinde hayata veya olguya bakış açısını görebilirsiniz. Bknz. Kilise binası ve Kyoto açıkhava sanat bahçesi. Ayrıca Michael Sorkin in dünya ticaret binası için açılan yarışmaya katıldığı Projesi'de örnek verilebilir ki uygulanmamıştır.
  • Paylaş
Felsefe ve teoloji hakkında bilgim kısıtlı. Buna rağmen benim cevabım TBMM Camiî olur. Nedenine gelince; ODTÜ yapılarının da mimarı olan rahmetli Behruz Çinici, bu eserin projesini çizmeden evvel Kur'an-ı Kerim'i incelediğini ve bu incelemesi neticesinde projeyi oluşturduğunu söylemişti. Bu eser, Ağa Han ödülüne layık görülmüş.
  • Paylaş
2

Rasih Uğur Uyanık, Verdiğiniz bilginin kaynağını bulabilir misiniz?

Gökhan Biçer, Bunu bir TV programından seyirci olarak edindim. Bülend Özveren'in TRT'de sunduğu 'Gurur Veren Türkler' programının her hafta bir konuğu oluyordu. Bir hafta da rahmetli Çinici konuk olmuştu. Bu açıklamaları o programda yapmıştı.

Ağaoğlu'nun tüm projeleri.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1312 Görüntülenme13 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Tasarımında felsefenin etkili olduğu yapılar hangileridir?

  • Felsefeden esinlenerek yapılmış mimari eserler hangileridir?