Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fen lisesini mi anadolu lisesini mi tercih etmeliyim? Neden?

Fen lisesine gidebiliyorsan oraya git derim. Gonca' nın dediklerine de katılıyorum verilen eğitim daha önemli ancak fen liselerinde genellikle eğitim çok iyi oluyor zaten diğer liselere göre. Ama fen lisesi çıkışlı , üniversite sınavında 0 çekmiş bir kişide tanıyorum. Yani sonuç yine sende bitiyor. Fen lisesine gidip çalışmazsanda diğer liselerde ki öğrenciler seni geçebiliyor.

Fen lisesinin avantajı sayısal eğitimin daha ağırlıklı ve gördüğüm kadarı ile ingilizce eğitimleri de iyi oluyor. Bir de fen liseli öğrenciler çalışmayı severler ve sınav dönemi arkadaş çevrenin çalışmayı seven kişilerden oluşması senin yararına olacaktır.
  • Paylaş
Fen lisesi her zaman özeldir. Binlerce anadolu lisesi varken fen liselerinin sayısı bellidir. Fen lisesi öğretmenleri özel sınavlarla atanırlar ve fen lisesi öğrencilerine özel öğrenci gözüyle bakılır. Fen liselerinde dersler ağırdır çünkü üniversite derslerinde gösterilen matematik, fizik, kimya bilgileri fen lisesinde derinlemesine ispatlarıyla gösterilir. Öğrencilerin kapasitelerini zorlamaları istenir sadece üniversite sınavına hazırlanan yarış atı yetiştirilmez, geleceğin doktorları mühendisleri yetiştirilir. Öğrenciler olimpiyatlara, proje çalışmalarına teşvik edilerek içlerindeki cevherlerin ortaya çıkmasına olanak sağlanır.
Büyük şehirlerdeki kaliteli devlet ve özel fen liseleri yukarıda yazdığım kapsamdadır. Diğer şehirdeki fen liselerinde aynı kalite söz konusu olmayabilir. Herhangi bir fen lisesine de gitmektense Kabataş Lisesi, Galatasaray gibi kaliteli anadolu liselerini seçmek akıllıca olacaktır.
  • Paylaş
Fen lisesi son sınıfım şiddetle ÇOK ve düzenli çalışmayı sevenler gelsin bu gerçekten çok önemli ayrıca etrafınızda da ona göre insanlar oluyo biraz zor bir ortam yani sağlam psikoloji istiyo ama başından beri düzenli çalışan birinin kendisini gelişmesi için büyük fırsatları var. Tabi bunlar okula göre de çok fark ediyo o yüzden çok iyiy araştırın ve kendinizden eminseniz gidin . Fen liseli olmak gerçekten farklı bi şey özellikle dışarda insanların bakış açıları yönünden çok güzel . Bazı zamanlar gerçekten çok bunaldım ama artık bitiyo istediğim yere de yerleşebilrsem iyi ki tercih etmişim diyeceğim
  • Paylaş
Başarılı bir hayatı liseden tercih edeceksen fen lisesi derim.. .
  • Paylaş
Lise seçimi ilerideki hayatınız için etkilidir. Lisede aldığınız eğitim üniversite için ön hazırlıktır. Fen lisesi, Anadolu lisesi yada Öğretmen liseleri arasında farklar olabilir. Ancak öncelikli bakılması gereken lisenin verdiği eğitim ve disiplindir. Eğer kişi kendine güveniyorsa eğitimine ve disiplinine bireysel olarak devam edeceğine inanıyorsa, bu kriterlerin lisede de olması gerektiğine özen göstermelidir. İyi bir anadolu lisesini seçmek varken, Anadoluda bulunan bir fen lisesini seçmenin bir mantığı yoktur bence..
  • Paylaş
1

Su İlçin, Şey ben teoga gireceğim çok çalışıyorum ama yinede fen lisesini tutturabileceğimi düsünmüyorum herneyse sizce anadolu lisesi mi yoksa anadolu öğretmen lisesi mi daha iyi bunu merak ediyorumda?

Lise hayatını sosyal ve aktif bir şekilde geçirmek için Anadolu liseleri çok daha uygun. Fen lisesinde her şeyden önce ders geliyor.Bir çok kişi için geçerli olmak üzere insan bir bakıyor ki lise biterken ders çalışmaktan başka bir şey yapmamış.Kendisi istese bile arkadaş ortamı ve çevresi uygun olmadığı için istediği sosyal aktiviteleri yapamıyor.
  • Paylaş
Vereceğim yanıt Enfal, Caner, Gonca, Yaren, Hilal'in cevaplarına paralel. Bu yıl Anadolu'da bi fen lisesinden mezun oldum. Tercihlerden bilgisayar mühendisliği bölümünü kazandım. Bölümümün en iyi 3 üniversitesinden birindeyim.

Hangi ilde olmak istediğini belirle. Sıradan bir ile gideceksen maalesef üniversiteye geçerken sosyal anlamda kendini yetersiz hissedebilirsin ve maalesef birçok fen lisesi şuanda adının hakkını veremiyorlar. Deney sayısı cok az. Ben olumsuz yönden yaklaşımları söyledim ama olumlu yönden de birçok faydası var. Fen lisesi öğretmenleri genellikle belli bir statüye sahiptirler. Okul Son sene seni üniversite sınavı için rahat bırakabilir. M. E. B. Den habersiz derslerle ilgili değişiklik yapıp özel ders ayarlayabilir. Arkadaşların başarılı insanlar olacakları için çevren kaliteli insanlarla çevrili olacaktır. Hayata 1 adım önde başlıyorsun.

Fen lisesi ile denk Anadolu lisesi okuyacaksan yine yaşadığın şehir önemli. Büyükşehirde isen anadolu lisesine gitmen sana çok olumsuz yansımaz ama fen lisesinden mezun olurken 50 tane ufuklu, karakterli arkadaşın olacakken anadolu lisesinde bu sayı 20'e düşebilir.

fen lisesi okumanı tavsiye ederim.
  • Paylaş
Her hangi bir alanda hedeflerin varsa teknik ve meslek liselerini seçeneklerin arasına eklemelisin. Yazılım Mühendisliği bölümündeyim ve teknik meslek lisesinden gelen kişilerin daha rahat ettikleri, daha az zorlandıkları ve daha başarılı oldukları bariz ortada. Özellikle mühendislik dallarından herhangi birisini istiyorsanız teknik ve meslek liselerde başlangıcını yapın diyorum.
  • Paylaş
. Daha iyi bir dünya var diyebilirim.bazı fen okullarında gelişmemiş bir koyun(öğrenci) topluluğu olsada yine de daha iyi hocalar daha iyi öğrenciler daha iyi bir altyapı var diyebilirim.bendeniz mr şahin
  • Paylaş
FFen lisesine gidebiliyorsan oraya git ama bbu bbüyük bir puan ister mesela ben gece gündüz calistim
  • Paylaş