Bilmek istediğin her şeye ulaş

Feng shui nedir?

      İnsana rahat edeceği, kendisine uyumlu mekanlar yaratmayı amaç edinmiş, Çin kökenli, mimari, iç mimari kültürüdür. Açıklaması her ne kadar yaşam enerjisi kabul edilen Qi'nin rüzgardan korunması ve suyla etkilenmesi olsa da aslında çok fazla metafizik bir yanı da yoktur. Mesela binaların araziyle uyumlu bir yere inşa edilmesi gerekliliğini söyler ki sürekli bir rüzgar sesiyle yaşamak ya da evin her rüzgarda sallanması kimseyi rahat ettirmez. Bir yamaca inşa edilmiş bir evin oturma odasından dağın yamacını değil de yamaçtan aşağıyı görmek insanı rahatlatır, yamaç tarafına yatak odaları, tuvalet, banyo koyulmalıdır. Bir odadaki yatağın kapıdan uzak bir yere koyulmasını ve yatıldığı zaman kapının görülebilir olması gerektiğini söyler. Zaten yataklarımızı hiç bir feng shui bilgisi olmadan ona uygun bir şekilde yerleştiririz. Aynı şey oturma grupları için de geçerlidir. İç mekanlarda 90 derecenin altındaki iç köşelerin insanı hasta edeceğini, bir iş yeri için gelen paranın içeri gelirken tuvalet kapısının önünden geçmemesi gerektiğini söyler ki kimse de tuvaletini ortalık yere inşa etmez. Bir evin bir tarafındaki pencereden bakıldığında diğer taraftan dışarısının görülmesinin insanın rahatını bozacağını iddia eder ki öyle bir oturma odası herkesin rahatını bozar. Bu kurallara zaten, rahat yaşam mekanları yaratmaya çalışan hemen tüm mimar ve iç mimarlar feng shui bilmeseler bile riayet ederler. 
      Avusturya'da yaşadığım yıllarda dünyanın en iyi/pahalı yarış ve dağ bisikletlerini üreten firmalardan biri olan KTM firmasını Koreli bir kadın satın almıştı ve firmaya bir ofis binası inşa ettirdi. Ofisimiz bu binayı planladı ve firma sahibi sık sık feng shui ustası olan babasına danışarak planlamada aktif rol almıştı. Yukarıdaki bu bilgiler o dönemde edindiklerimden küçük bir derlemedir.
  • Paylaş
Feng Shui, bulunduğumuz ortamda uyum içinde yaşama bilimidir, bu uyumu sağlamak için de her ortam için değişik teknikler kullanılır. Amaç, evi dekore ederken eşyaları pozitif enerjiyle doldurmaktır. Bu felsefede, en önemli şeyin enerjiyi dengelemek olduğuna inanılır.

Feng shui'nin kökenleri çin uygarlığının başlangıcına, yani binlerce yıl öncesine dayanır. Üç bin yıl önce hükümet binalarının ve sarayların feng shui kuramlarına göre inşaa edildiklerine ait kanıtlar da vardır. 
  • Paylaş
Feng Shui eski çinde varolan ve yaşamı daha iyi kaliteli hale getirmek için cennet ve dünya kuralları dikkate alınarak yasanan yerin kutsanmasıdır.. terim olarak rüzgar-su demektir.. eski çin hanedanından kalan bir uygulamadır. günümüzde 8 farklı uygulaması vardır ve genellikle bunlara dayanılarak evler döşenir.. ev eşyasından çok eşyanın niteliğide önemlidir. Doğaya çevreye saygı bile feng shui için önemlidir.. Güneş ışığını kesen bir duvar veya evin dışındaki anten bile feng shui yi etkiler. Tam ve düzgün döşenen bir evde hayatın daha iyi ve sağlıklı huzurlu ve şanslı olacağı düşünülür.
  • Paylaş