Bilmek istediğin her şeye ulaş

Feng Shui'de renkler ve elementler ne anlama gelir?

Feng Shui'nin temel kurallarından biri “5 Element”tir. Bu tekniğine göre alanımızın enerji haritasının yani “Bangua”nın farklı yönlerini belirleyen 5 element ateş, toprak, metal, su ve ağaçtır ve doğadaki renklerin her biri bu 5 elementten birinin ifadesi olarak düşünülür.
Feng Shui’de renklerin anlamını öğrenerek, ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size getirecek renklerdeki boya ve aksesuarlarla evinizi tasarlayabilirsiniz.

Ateş: Ateş elementi tutku ve yüksek enerjiyi anlatır. Mekanınızda bir ateş elementi bulundurmak kariyerinizde yükselmek için ihtiyaç duyduğunuz enerji ve desteği verir, çevrenizce tanınmanıza yardımcı olur. Feng Shui’de kuzey yönüyle eşleşen ateş elementinin renkleri kırmızı, turuncu, mor, pembe ve parlak sarıdır.

Toprak: Toprak elementi güçlü ve uyumlu bir niteliğe sahiptir. Ev ortamınızdayken istikrarlı bir hayat sürmenizi sağlar, her tür ilişkinizi korumanıza ve büyütmenize yardım eder. Kuzeydoğu ve güneybatı yönlerinin elementidir. Açık sarı, bej, toprak ve kum renginin tüm tonları toprak elementinin renkleridir.

Metal: Metal, Feng Shui’ye göre alana keskinlik, netlik, açıklık, verimlilik gibi nitelikler kazandıran bir elementtir. Batı ve kuzeybatı yönlerinin elementi sayılır. Hayatınızda dengeli bir varoluşu mümkün kılar, zihninizin açılmasında, netleşmeniz gereken konularda yardımcıdır. Beyaz ve gri, metal elementinin renkleri olarak kabul edilir.

Su: Feng Shui su elementi hayatınıza sükunet, kolaylık, saflık, tazelik gibi hislerle birlikte genel bir canlanma enerjisi getirir. Su aynı zamanda çok eski bir bereket sembolü olarak bilinir ve eski tıpta birçok tedavide kullanılmıştır. Kuzey yönünün elementidir, renkleri mavi ve siyahtır.

Ağaç: Yeşilin şifa verici etkisini taşıyan Feng Shui ağaç elementi, sağlığın, canlılığın ve büyümenin enerjisini beraberinde getirir. Ağaç da su gibi şifayı sembolize eder, zenginlik ve refah getirdiğine inanılır. Doğunun ve güneydoğunun elementidir. Ağaç elementinin renkleri kahverengi ve yeşildir.
Siz de özel mekanlarınızı sizin için doğru renklerle dekore ederek hayatınızı zenginleştirebilir ve sorunlarınızdan çıkış yollarını daha kolay bulabilirsiniz. Hangi elementlerin gücüne daha çok ihtiyaç duyuyorsanız, odanızda bu elementin renkleri ve tonlarını ağırlıkla kullanmaya dikkat edin.
  • Paylaş