Bilmek istediğin her şeye ulaş

Feromon hormonu içeren parfümlerin etkisi nasıldır?

Feromon

Feromon; aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal madde olarak tanımlanmış. Feromon hormonu, hayvanlarda daha yoğun salgılanır ve haberleşmeyi sağlar. İnsanlarda ise salgılandığında karşı tarafa direkt mesaj verir. Feromon hormonunun salgılanması bazı çiçeklerin yanı sıra duygu ve düşüncelerde neden olabilir.

Feromon; romantizm, aşk ve tutkuyu karşı tarafa aşılayan bir hormondur. Bu hormonu tetikleyen bazı bitkiler bulunuyor. Parfüm üreticiler de bunu baz alarak üretim yapıyorlar. Bu doğal uyarıcıların dışında pazarlama tekniği de işin içine giriyor. Dikkat ederseniz parfüm reklamları hep seksiliğin ön planda olduğu reklamlardır. Kokunun görünebilir özelliğini seksilikle bağdaştırarak yansıtırlar.
Feromon hormonunu tetikleyen kokular; siyah orkide, beyaz ve kırmızı gül, leylak, lillium, kum zambağı, çilek, ahududu, böğürtlen, vişne, karpuz kabuğu, vanilya, hindistan cevizi, kakao ve çikolata esanslarıdır.

Etkinin nasıl olduğuna bakacak olursak; Bu esansları taşıyan parfümlerdeki feromon zerrecikleri burun içinde bulunan gerekli merkezi uyararak uyarının cinsine göre beynin gerekli bölgelerine seksüel sinyal gönderilmesini sağlıyor.

İnsanların feromonları, derinin çeşitli bölgelerinden çevreye yayılmaktadır.Bu bölgelerden başlıcaları koltuk altı ve kasıktır. Yapılan araştırmalarda birlikte çalışılan kadınlar arasında toplu adet görme yaşanması veya erkeklerle aynı ortamda bulunan kadınların düzensiz adet görmesi feromonlar ilişkilendirilmiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

667 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt