Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fetih 1453 filmini izleyen arkadaşların yorumlarını alabilir miyiz?

Bu gece gittim ama kafamı dağıtmaya "way anasını be ne film" dememe yetmedi, 21 milyon dolar harcandığı söyleniyor.

Aynı konseptte hatta içinde biraz da komedi olan "Kara Murat" filmlerini bir kez daha takdir ettim.

Bu o filmler daha iyiydi anlamına gelmesin ama. Demek istediğim bütçe ve teknolojik farklara kıyasla bu filme fazla para harcanmış.

Bu kadar para harcandığına kimse inandıramaz beni, belki 5 milyon dolardır ve o zaman evet iyi film olmuş derdim.

Animasyonun bu kadar geliştiği bir dönemde yönetmen muhteşem kurgular yapabileceği halde basit animasyonlara kaçmış.

Hele durup dururken bir Mora Savaşı izlettirdiler ki ancak 10 dakika sonra anlaşıldıki yardım gelmesin diye akıncılar Mora'yı basmışlar. Rumeli Hisarı'nın yapılması sahnesine durup dururken birden savaş sahneleri girince sanıyorsunuz ki Rumeli Hisarı inşaatını Bizanslılar bastı. Sonra anlaşılıyor ki orası Moraymış.

Fatih rolünü beğendim, özellikle lağımcıların ilk sahnesi ve topluca intiharları harika işlenmiş, Cennetin Krallığı, Cesur Yürek ve 300 Spartalı'dan ikisini seyreden birisi çok beğenmeyebilir ama genel olarak bakıldığında bu kapsamda ve kalite de çekilmiş bir sinema filmi de yok henüz. Beklenti büyük olduğu için yazdığım eleştiriler. 20 ayda filan çekilmiş, doğruysa bu paraya bu zamana ve günümüz teknolojisine göre daha iyi yapılabilirdi.

Hele hele iç kapıdan Fatih'in atıyla İstanbul'a girişini atın kıçını göstererek çekmeleri fiyaskoydu. Ayrıca Bizans imparatorunu süklüm püklüm bir adam olarak göstermişler, halbuki herkes bilir ki adam savaşarak ölmüş Fatih'te bunu takdir etmiş tarih kayıtlarında.

Sonuç bu filme gidiniz beklentinizi çok yüksek tutmadan seyrediniz eleştirirken keyif alacağınız bir film becermişler. Ama muhakkak perdesi güzel, sesi düzgün bir sinemada izleyin. Recep İvedik'i geçebileceğini sanmıyorum ama bu kadar sansasyonel olmasına rağmen.
  • Paylaş
Filmin Osmanlı tarihini yansıtan yüzü eleştirilerin hedefi oldu, bu su götürmez bir gerçek ve ben de tarihi boyut açısından aynı fikirdeyim: Rezalet.

Fakat filmin farkındalık yaratan kazanımlarına değinmemekte acımasızca olur kanımca... Öncelikle filmin etkisi Osmanlı tarihini doğru düzgün okumamış olan bir çok birey için merak ve ehemmiyet arz ettirdi... Film sayesinde çevremde olan bir çok kişi o döneme ait birçok kitabı okudu ve bu konuda ciddi ciddi beyin fırtınaları esti... Filmin bu açıdan sonuçsal göstergelerine şahit oldum ki ben de bu tip, tarihten uzak biriyim...

Aynı durum Muhteşem Yüzyıl dizisi için de geçerli... Ne kadar beğenilmediği açıklansa da reytingler ortada... ve o döneme yönelik hazırlanan basılı ve görsel materyaller...
  • Paylaş
Bence  Türkiye'nin Recep İvedik filmlerinden  çok bu tarz filmlere ihtiyacı var . Film aslında çok fazla tepki aldı, gazetelerde birçok eleştiri yazıldı ve bunun  üzerine (tepkili bir şekilde) film'i izledim. Aslında kendi dönemini göstermesi açısından faydalı olduğuna inanıyorum.Bilgilenmek açısından iyi denilebilirdi.Filmin kalitesi 20 milyon dolarlık olmasa da , gayet zevkle izlenebilir. Fatih rolündeki kişinin gerçekten iyi bir oyuncu, tiyatrocu olduğuna inanıyorum. Ayrıca filmde fazla tanıdık olmayan yüzlerin oynatılması bence filme ayrı bir tat katmış. Ama ilk yorumda da dendiği gibi o kadar büyük bir bütçe ayrılan bir filmin animasyonu da kaliteli olmalıydı.  
  • Paylaş
Ben de Cumartesi gecesi 23:30 seansına gittim, 3'e geliyordu çıktığımızda. Epeyce uzun. İzlerken hiç sıkılmadım, film hakkında eleştirileri dinlemeden gitmiştim, bu yüzden beklediğimden daha iyi çıktı.

Ben gurur duydum, çünkü şimdiye dek böyle ciddi bir film (karamuratlar komedi artık), bu şekilde kurgu-animasyon olan bir Türk yapımı görmedim. 17 milyon dolar harcandığını duydum ben de. Belki bu abartıdır, dikkat çeksin diye. O kadar harcandığını ben de düşünmüyorum.

Filmin girişi hoşuma gitti, filmde yer yer verilen ince ayrıntılar çok güzel değinilmiş. Ben genel olarak filmi beğendim ve efekt-animasyonlar için özellikle sinemada izlenmesini tavsiye ederim..
  • Paylaş
Filmi izlemeye gitmeden önce Fazıl Say'ın filmle ilgili söylediklerini okuyun derim..
  • Paylaş
1

İlginc Adam@kaptan Açıkca Fazıl Say'a saygı duymuyorum ve saygı duymadığım bir insanın yorumunu da umursamıyorum.....

@hakkan yapılacak eleştirileri  yazmış. Filmin tek beğendiğim yeri lağımcıların intihar ettiği sahneydi. Onun dışında filmin müziğide dahil hiçbirşeyini beğenmedim. Zaman ve para harcamaya değecek bir film değil.
  • Paylaş
En çok Fatih'in gemileri nasıl yürümüş karadan kısmını merak ediyordum ama filmde en az değinilen nokta orası olmuş..
Kurgu çok kötü, ama hakkını yiyemeyeceğimiz sahneler de yok değil.
İyi para harcanmış ama bir o kadar daha harcansa mükemmel olurmuş.
  • Paylaş