Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fetih 1453 filminin kendi dönemini tarafsız bir şekilde açıklayabildiğini düşünüyor musunuz?

Hangi tarihi bir film tarafsız çekilmiş ki? Bir tane örnek gösterin? Her ülkenin kendi tarihini kendine iyi olan kısmını aldığını hemen hemen herkes biliyor, peki bana iyi olan neden bir bizanslıya yabancı geliyor ki! Ona doğru gelen bana yanlış gelmiyor mu sanki.... <br><br>Filmlerde her zaman iyi ve kötünün kavgası vardır, tarafsızlığı nerede gördünüz merak ettim doğrusu....<br>
  • Paylaş
2

B. Bagoglu, Tarih bir bilimse , tarihi anlatan bir film de bence tarafsız olmalıdır ki gerçekten faydalı olsun ve bize bir şeyler kazandırabilsin. Haklısın birçok film bir tarafı tutar. Bahsettiğim şey filmin, yönetmenin dediği gibi; sadece o dönemi göstermek, anlatmak amacında olup olmamasıydı. Bence tam manasıyla olmasa da film bize birkaç gerçeği gösterdi.Mesela ben filmden çıktığımda ilk aklımdan geçen şey; üzerinde yaşadığım bu topraklar için, her gün sokaklarında dolaştım, denizin kokusunu içine çektiğim bu şehir, bu ülke için ben ne yapıyorum ? Ya da ben bu ülke için her şeyi yapan ecdadımın torunu olarak üzerime düşen vazifemi yerine getirebiliyor muyum ? Eğer ben bunu düşündüysem mutlaka bu tarz düşünceleri kafasında irdeleyen insanlar olmuştur.O yüzden ben bu filmin kendi dönemini olabildiğince açıklayabildiğini inanıyorum.

İlginc Adam, Tarihe bilim demek bence yanlışlık olur, bilim sadece yeni arayışlar içerisinde ve insanların hayatını kolaylaştıracak, sağlığına yeni tedavi yöntemleri bulacak vb... bir daldır.. Tarih yaşanmışlıklardan ibaret arşivlerdeki belgelerin kayıtlarından ibarettir. İnanın tarih konusunda çok çarpık bir eğitim süreci aldık hepimiz, merak bazen iyidir derim. Ortaya biri konuşurken dikkatli dinlerim, eğer ciddi bir idda da bulunuyor ise kesin kaynak sorarım. Kim? Ne zaman yazmış? Ne kadar gerçeği yansıtıyor? İnan bu güne kadar okuduklarımın çoğunluğu %100 gerçeklik değerinde sayılmıyor. Bir çoğu tarihte olan söylentileri bile gerçekmiş gibi yansıtıyor.

Evet filmin sonunda o hisse kapılan bir tek sen değilsin sanırım, ama inanın tarihini bilmeyen önünü göremiyor... Biz ne kadarlık gerçeğini biliyoruz?

Filmler öyle yapılsaydı para etmezdi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

417 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt