Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fetüs kök hücresi etik açıdan tartışma konusudur. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Aslında konuya dışarıdan bakıldığında ''Etik'' konusuna neden takıldığını anlamak zor ancak bu konunun özellikle gündeme gelme meselesi 2000 li yılların başında bir tür üretimhaneler oluşturup kökhücre fabrikası gibi kullanmakla beraber gündeme geldiği için ve bu kök hücreler böyle alındığı müddetce bencede doğru bir şey değildir.
Ancak Etik dediğimiz mevzu asla bir vicdanın yada aklın yerini tutamamaktadır, Örneğin elinizde 2 tane düğme var ve bunlardan birine basmak zorundasınız , eğer sağdakine basarsanız 10 soldakine basarsanız 1 kişi ölecek, ancak o 10 kişi sıradan bir insanken Yalnız başına bekleyen kişi büyük bir bilim adamı siz olsanız hangisini öldürürdünüz? Etik olarak doğru olan 1 kişinin ölmesi bana sorarsanız 10 kişi ölmeli.
konumuza gelince, bu kök hücrelerde bir zenginin saçı çıkması için yada bir mankenin dişini düzeltmek için mi kullanılacak? Yoksa kansere çare yada Ebolaya karşı çözüm için mi? Yada deney hayvanlarının çağını bitirecek başka bir şey için mi?
Yani kısaca Niyet. Yoksa kök hücreyi zorda olsa bazı yerlerden temin edebilmekteyiz, yani buna ihtiyacımızın o kadarda olduğunu düşünmüyorum
  • Paylaş
1

Melike Adıyaman, Olayın etik yönden tartışma konusu olması düşük yapıldığında alınan bir kök hücre olması, normal bir hücreye zaten kimse ses çıkarmaz tedavi amaçlı kullanıldığı takdirde. Ben fetüs kok hücresini de etik açıdan bir sorun olarak görmüyorum çünkü zaten düşük yapılmış , çok farklı hücre tiplerine donuşebileceğinden birçok hastalık için umut kaynağı olarak görüyorum

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

74 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları