Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fikir geliştirme yöntemleri nelerdir?

Mevcut bir fikri geliştirmenin en iyi yolu onu teoriden pratiğe hızlıca dökmek ve gerçekten kullanılabilirlik ve çözüm tekniğinin fikri nasıl etkilediğinin gözlemlenmesidir. Konu fikir bulmak ise, bu günlük hayattaki problemleri tespit etme yeteneğinin geliştirilmesi ile sağlanabilir. Olaylara çoğunluktan daha farklı bakmayı öğrenebilen insan, herhangi bir durum karşısında açıkları ve eksikleri herkesten daha hızlı farkedebilir. Yöntemsel olarak aşağıda çizdiğim algoritma fikrin geliştirilmesi aşamaları için faydalı olacaktır:

Fikir
  • Paylaş
Bir fikri geliştirebilmek için öncelikle büyük çapta araştırma yapılmalıdır. Bu araştırmalar sayesinde fikrin kapsamı ortaya çıkarılır. Fikrin kapsamında, fikrin nelerden etkilendiği, nelerin içerildiği dikkatlice araştırılır. Bu araştırmalar fikrin çerçevesini oluşturur. Fikri geliştirmek ise bu çerçeveyi genişletmekle sağlanabilir. Bütün olasılıklar göz önünde bulundurularak tahminler elde edilir. Sonuç analizi, süreç analizi ile birlikte işler. Yaratıcılıkla gelişmeye başlayan fikir, bilgi birikimi ve tecrübe ile beslenir. Sadece teori kısmının yardımcı olmayacağını bilmek faydalıdır. Pratiğe dökülen fikirler, analizlerin yardımıyla gelişme sürecine girer.
Bunun yanında; iş birliği, bakış açısı ve algı büyük ölçüde fikrin gelişmesini etkiler. Fikri geliştirmek için düşünceyi geliştirme teknikleri kullanılır. Problem çözme odaklı teknikler, öncelikli olarak problemi belirler ve bunun üzerinden çözüme ulaşır. Fikir olarak ise, fikrin temeline bağlı kalarak yetersiz kalan çözümler geliştirilir.  Bu süreç içerisinde eski fikirlerin temelleri aynen kalır, bazı yerlerde eklemeler yapılır. Tam aksine; bazı tekniklerde ise, problemin kaynağına bakılır ve eski çözümlemeler göz ardı edilerek yeniden başlanır. Fikir olarak ise, eski fikirleri geliştirmekten çok, tamamen yenilikçi fikirlerle çalışılır. Burada amaç yaratıcılığı arttırırarak, orijinal fikirler üretmektir.
Bazı tekniklerde ise; problem veya çözüm arayışı yerine, ilerlemeyi sağlamak amacıyla, fikirler üstüne yenilikler yapılarak geliştirilir. Burada amaç, fikrin eskimesini önlemektir.
Bunun yanında; fikrin amacının daraltılarak geliştirilmesi, fikrin amacının genişletilerek geliştirilmesi, fikrin analizlerle geliştirilmesi, fikrin süreçlerinin geliştirilmesi, fikrin alt başlıklara bölünerek geliştirilmesi, fikrin başka fikirlerle karşılaştırma ile geliştirilmesi, fikrin başka bir fikre uyarlanması ile geliştirilmesi ve neden ve sonuç sorgulaması ile geliştirilmesi gibi yöntemler de vardır.
  • Paylaş
Serkan beyin yazdıklarına ek olarak fikir geliştirme yeteneğinin arttırılması için Melih ARAT'IN Sıradışı Yaşam Becerileri derleme kitabının okunmasını tavsiye ediyorum.

Çocukluğunuzu hatırlayın; eminim harika fikirleriniz vardı. Sonra size birer birer bunların mümkün olamayacağını ilettiler ve sizde kabul ettiniz. Şimdi bu kaybettiğiniz fikir geliştirme yeteneğini geri kazanmaya çalışıyorsunuz. Yapmanız gereken çok basit; çocukluğunuza geri dönmek için beyninizi tekrar (biçimlendirecek) formatlayacaksınız. Yeni bilgileri nasıl yorumlaması gerektiğini ve diğer bilgilere nasıl iliştirmesi gerektiğini öğreteceksiniz.

Nöronlar tıpkı kaslarımız gibidir onları çalıştırmazsanız ihtiyaç duyduğunuzda yorgun ve isteklerinize yanıt veremez olacakları. Pratik kazanmak için aşağıdaki varil uygulamasını diğer objeler içinde yapın.

Bir varille neler yapılabilir?
...
... ...
... ... .
... ... ...
Yatay kesilerek saksı olarak kullanılabilir.
Dikey kesilerek beşik olarak kullanılabilir.
Ağzı kapatılarak içindeki hava hapsedilip denizde bot olarak kullanılabilir.
Bisiklet park etmek için dilinerek stand haline getirebilir.
Daire merkezinden 90 derecelik bir dilim kesilerek mangal yapılabilir.
Soba yapılır (ülkemizde yaygındır :) ).
ve daha bir çok şey...

Bu resmi mesajımdan günler sonra buldum. Bakın neler daha yapılmış.

Fikir

1453 dendiğinde aklınıza neler geliyor ? Kısa bir şekilde yanıtlarsanız konuyu daha da genişletebilirim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4830 Görüntülenme13 Takipçi3 Yanıt