Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fikrimin dünyada var olup olmadığını Google haricinde nereden araştırıp öğrenebilirim?

Yanıtıma geçmeden öne bu konudaki görüşümü de belirteyim. Fikrin çok spesifik bir iş değilse ve dünyada gerçekten benzeri de varsa, onu inceleyip neyi nasıl yaptıklarını araştırarak, tespit ettiğin eksikler varsa bunları da gidererek yeniden ve daha iyi yapabiliyorsan, benzerinin olması da sorun değil. Google hayata geçirilirken birçok arama motoru vardı piyasada ama eksiklerini tamamladılar ve fark yarattılar. Facebook için de bu geçerli (Myspace, vb.). Ama fark yaratmanın etkisi kullanıcıların senin girişimine daha yakın durabilmesi olmalıdır. Ancak bu şekilde sonuca ulaşabilirsin.

Gelelim sorunun yanıtına. Google dışında temiz bir arayüze sahip ve seni bazı kategorileme aşamalarından kurtarabilecek duckduckgo.com 'u önerebilirim (örnek inploid araması için tıklayın). Ama arama motorlarından çok arama yöntemi önemli bence. Birden fazla farklı şekilde arama yapmak seni sonuca ulaştıracaktır. Ben şu adımları izliyorum:

  • Yapmak istediğim işi tanımlayan kelimeleri ve onun benzeri kelimeleri büyük global bloglarda ve girişim sitelerinde arayarak işe başlıyorum: Mashable, Techcrunch, Crunchbase, YCombinator, Venturebeat, vb.
  • Burada benzer işi yapan şirketleri bulduktan sonra -bulabilirsem- yine bu sitelerde Competitor kısımları var mı diye bakıyorum. Competitor kısmında bu işi yapan şirketlerin kendilerine rakip gösterdikleri diğer şirketlere bakıyorum, ki bu onların kendi araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış doğru bilgi oluyor yüksek ihtimalle.
  • Competitor şirketler içinde yapmak istediğim işe yakın olanlar varsa, bu kez onları araştırmaya başlıyorum ve kendilerini tanımlarken kullandıkları anahtar kelimeleri buluyorum
  • Bu kez bu anahtar kelimeler ile yeniden arama motorlarına yöneliyorum ve asıl aramama başlıyorum

Bu adımlar seni sonuca götürecektir.

  • Paylaş
Webrazzi gibi bir siteden danışmanlık alman, hem fikrinin var olup olmadığını öğrenmene, hem de dünyadaki eğilimlere göre geliştirmene yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1655 Görüntülenme13 Takipçi2 Yanıt