Bilmek istediğin her şeye ulaş

Filmler neden hep mutlu sonla biter? İnsanlar sonunda hep mutlu olmak zorunda mıdır?

Sinemanın yapısı gereği barındırması gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurların en önemlilerinden birisi; ana karakter/kahraman ve onun film boyunca bir gelişim/dönüşüm/değişim göstermesi sürecidir -aslında senaryonun gereğidir ama doğal olarak sinemanı da-.

Sinema izleyicisi filmdeki karakterlerle bir bağ kurar -genelde ana karakter- ve bu bağ ile seyirciyi içine çeken film kahramanın, yani aslında seyircinin kendisinin yaşadığı bazı şeyleri betimlemeye başlar belirli bir süre sonunda ve buna bağlı olarak da genelde mutlu sonla biter filmler. Kimse başına kötü şeyler gelmesini istemez, ya da mutsuz olmayı...

Buna ek olarak; filmdeki birçok karakteri neredeyse eşit olarak öne çıkan filmler, mutlu sonla bitmeyen filmler gibi denemeler sinema tarihinde yapılmıştır ancak -beklenen bir şekilde- seyirciden gereken ilgiliyi görememiştir.

Burada asıl sorulması gereken soru; yönetmenin filmi kimin için yaptığıdır. Sanat toplum için midir? benzeri bir soruya bizi götürecek olan yeni bir sorudur bu da. David Lynch tarzı yönetmenler filmi neredeyse kendileri için yapanlardandır -bu da tartışılır- ama ciddi bir izleyici kitlesine de sahiptirler...
  • Paylaş
Filmler hep mutlu sonla bitmez...
  • Paylaş
@Varmint sanırım @Yersinios burda genelleme yapmış, çoğu film dediği gibi bitiyor. Filmlerin teması sonundaki mutluluğa (olaya) ulaşana kadar geçen konuyu anlatmıyor mu? Sonunda da istedikleri oluyor, bence de haklı. Kaybedenlerin hiç mi hikayesi yok.... Mutlu sonla üzüntülü filmlerin sayısına baktığımızda sonuç ortaya çıkmıyor mu? Ya da biz insanların beynini bu şekilde mi yıkıyorlar? "Bakın herkes halinden memnun" "sizde böyle olabilirsiniz" gibi düşünceleri mi aşılıyorlar?

Anlamıyorum...
  • Paylaş
1

Berk, Evet, genelleme yapmıştır. Ancak kaybedenlerin de hikayelerinin yapıldığı tonlarca film var. Bu yüzden hep mutlu sonla bitmediğini belirttim. Örnek verecek olursak Life is Beautiful, kaybeden bir adamın hikayesi... ve ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi bir hikaye! Sorunun başına 'çoğu' kelimesi konmuş olsaydı, o cevap yerine başka bir şey yazmış olurdum. Ve yorumunun ikinci kısmı için söyleceğim şey ise; dünyada yaşayan birçok insan bir şeyleri sürekli olarak kaybediyor zaten. Daha fazla kaybetme hikayesi, sence de fazla gelmez mi bu dünyaya? Ondandır belki de çoğu filmin sonucunun mutluya bağlanması...

Ben hangi romantik filmi açsam ya kadın ölür, ya adam.. En basitinden Titanic, Remember Me.. hatta biraz daha fantastik olan Van Helsing'te bile hatun ölür. Her iki son içinde düzinelerce film var.
  • Paylaş
@Varmint @ilgincadam @unknow Şimdi, yapılan bütün sinema araştırmaları mutlu sonla biten filmlerin mutlu sonla bitmeyen filmlerden daha çok seyredildiğini ortaya koymaktadır. Bunun nedeni de insanların hep mutluluk peşinde koşmaları, eninde sonunda mutlu olmak istemeleridir. Hiç kimse mutsuz olmak istemez; filmler de mutlu sonla bitince izleyici de mutlu oluyor. Aşk filmlerinde ise sonunda aşıklardan birinin ölmesi izleyici için o kadar sorun olmuyor, çünkü öncelikle verilen duygu (aşk) başlı başına heyecan verici bir duygu ve eğer çocukluğumuzdan beri okuduğumuz o destansı aşk hikayelerine bakarsanız (Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Romeo ve Jüliet vb.), sonunda mutlaka aşıklardan biri ölür ve bu dramatik yapı o aşkı daha yüksek seviyeye taşımamıza neden olur. Aşk filmlerinde de aynı yapı söz konusudur (Love Story hatırlayın, eğer kadın ölmese sonunda o filmi kimse hatırlamazdı şimdi); aslında filmin sonunda aşıklardan birinin ölmesi bizi mutlu eder, çünkü aşk ne kadar dramatikse bizim için de o kadar değerli ve tamamlanmış olur. Bunun dışındaki tür filmlerinin kötü sonla bittiği pek görülmez, ha görülse bile o filmin de çok iyi bir senaryosu ve kurgusu vardır: Tıpkı 'Arlington Yolu/Road to Arlington' filminde olduğu gibi.... Bunlar da bir elin parmaklarını geçmez, bu nedenle genelleme yapmakta bir sakınca görmedim!
  • Paylaş
Casablanca  yı halen izlemeyenlerimiz var anlaşılan :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

841 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları