Bilmek istediğin her şeye ulaş

Filmlerde efekt için yeşil perde kullanıyorlar. Bunun sebebi nedir? Yani neden kırmızı veya mavi değil de yeşil?

Green Box ya da Blue Box kilit renk (chroma key) şeklinde ifade edilen bir çekim tekniğidir. Hatta buna çekim hilelerinden sadece bir tanesidir ve en çok kullanılanı diyebiliriz. Bu sayede farklı görüntüler birbiri üzerine bindirilir, yüksek prodüksiyon harcaması gerektiren sahnelerin çekimleri kolay ve düşük maliyetle tamamlanır.

Arkaplan rengi olarak genellikle yeşil ve mavi rengi kullanılır. Bunun en önemli sebebi tercih ten rengine en uzak renklerin yeşil ve mavi renkler olmasıdır. Post-Prodüksiyon sürecinde arka planın temizlenerek oyuncunun fondan ayrılması green box tekniği ile yapılan çekimler ile mümkündür. . Çünkü ten renginde olmayan renk, bilgisayar tarafından daha çabuk ayrıştırılacak ve daha iyi sonuç verecektir. Yeşil rengin tercih edilmesinin diğer sebepleri ise yeşilin, renk olarak ton ve kontrast açısından daha verimli olması ve dijital ortamda daha çok veri içererek daha kolay ayrıştırılmasıdır. Örneğin stüdyo ortamında yeşile yapılan gün ışığı ile gerçekleştirilen bir çekim sonrası arkaplan temizlenerek masmavi gökyüzü ve güneşli havada yapılmış bir çekim elde edilebileceği gibi mavide yapılacak bir çekim ile de yemyeşil doğa, kır çekimleri elde etmek mümkündür. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus kostüm seçiminde yeşil ya da mavi rengini kullanmaktan kaçınmak konusu olacaktır...

Bir örnek aşağıda (Matrix):
Yabancı Filmler

Yabancı Filmler
  • Paylaş
En açık, yalın ve herkesin anlamasını sağlayacak özeti, insan tenine en uzak ve kontrast oranı önündeki nesneden ayrıılması ve montajda kolaylık sağlaması için çoğu zaman yeşildir. Mavi renginin de kullanılıyor olduğu gibi bir çok fotoğraf stüdyosu gri rengide tercih ediyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2126 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt