Bilmek istediğin her şeye ulaş

Firefox 9.0 hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Genelde imla hatalarımı düzelten Google Chrome'a hassasiyet gösterirdim. Firefox'un yeni sürümünde imla hatalarını düzelten eklentiler oluştu ve bu eklentiler onlarca dili destekliyor. Türkçe için İmla Denetimi eklentisini indirirken şunu fark ettim;
Mozilla Firefox

Türkçe İmla Denetimi eklentisinin boyutu tam olarak (4201 KB) ve bu boyut diğer dillerden çok fazla ve en yüksek boyuta sahip olan dil Türkçe. Zengin bir dile sahip olduğumuzun tekrar farkına varmam için yeterli bir keşifti bu. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Eminim sizinde Firefox 9.0 ile ilgili görüşleriniz ve paylaşmak istediğiniz deneyimleriniz vardır.
  • Paylaş
Firefox inanılmaz bir düşüşte bence. Uzun yıllardır Firefox kullanıyorum ben ve çok memnundum. Özellikle web geliştirici araçları ve çeşitli add-on'lar inanılmaz güçlü idi. 

Son dönemde, Firefox caching sistemi ile ilgili köklü bir yenilemeye gitti ve o sürümden bu yana sitelerde gezinme hıı ve çeşitli yönlendirmelerde sorunlar oluşmaya başladı. Firefox en hızlı browser iken, çok yavaş bir browser haline geldi. 

Tabi rakipleri de boş durmadı bu sırada. Google Chrome inanılmaz büyük bir hızla pastadaki payını arttırmaya devam ediyor: 

Mozilla Firefox

Böyle giderse Chrome piyasanın yeni hakimi haline gelebilir. Google'ın Chrome üzerinde browser tabanlı işletim sistemi hayallerini düşünürsek şaşılacak bir şey yok diyebiliriz. 
  • Paylaş
3

İbrahim Aydın, Az evvel bilgisayarımda v9.0.1'e otomatik güncelleme yapıldı. Henüz incelemedim yenilikleri. Ama inploid'de yorum beğenme butonunun çalışmadığını bildirmek istedim.
Win7-x64 + FF 9.0.1.
Javascript hatası :
"ratingLbl.html() is null"
actions.js (line 3)
var currentRating = parseInt(ratingLbl.html().toString());

Hakan Köse, Sanırım sorun şu an çözümlenmiş durumda? Eğer yine de aynı sorun devam ediyor ise, sayfayı Ctrl+F5 ile tam refresh edip dener misin?

Yarın daha detaylı inceleme fırsatımız olacak zaten..

Teşekkürler uyarı için.. :)

İbrahim Aydın, Evet düzelmiş. Ben teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

9.0'ın changelog'una bakcak olursanız önceki sürümlere kıysala büyük bir farkı yoktur. Son zamanlarda mozilla ekibi "diğer tarayıcıların versiyon numaraları aldı başını gitti, millet bizi eski sanıyor" görüşünde diye düşünüyorum. Farkındaysanız neredeyse 8 ay içerisnde major versiyon update'i aldı. Eskiden minorlerle bile oynamak için 2-3 ay geçerdi.
  • Paylaş
1

Selim Şumlu, Mozilla, yeni geliştirdiği özellikleri kullanıcılarına ulaştırmak için "hızlı sürüm döngüsü"nü benimsedi. Şu an için 6 haftada bir majör sürüm çıkarıyoruz ve sürüm numaralarını tamamen ortadan kaldırmak da Mozilla'nın hedefleri arasında.

Selim Şumlu
Mozilla Türkiye

Çok güzel çöküyor sürekli.
Söylemekten utanıyoruz ama... Cümlesini görmekten bıktım artık.
  • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Sizi Opera Next'e davet ediyoruz. :)

Tek düşüncem bu ara Firefox versiyonları çok hızlı ilerliyor :) .
  • Paylaş
Eger W7 64 bit kullaniyorsaniz kesinlikle Waterfox 9.0u tavsiye ediyorum, firefoxtan daha iyi performans ve daha az ram tuketimi sagliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1243 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt