Bilmek istediğin her şeye ulaş

Prize takılıp da kullanılmayan elektrikli cihazlar elektrik harcar mı?

ElektrikEvimize gelen elektrik 220V’tur. Evdeki elektrikli cihazlar ise 220V’u direkt kullanmaz, girişlerinde bulunan bir transformatör aracılığıyla bu gerilimi düşürerek kullanır. Bu transformatörler cep telefonlarının adaptörlerinde, televizyonların iç kısımlarında, bilgisayar kasalarının hemen girişlerinde bulunur. Asıl görevi 220V olan alternatif gerilimi 24V, 12V, 5V gibi düşük doğru gerilimlere düşürmektir.

Kullanılmadığı durumda prize bağlı küçük bir transformatör 1-5W arasında güç tüketir. Böyle düşünüldüğünde bu güç miktarı çok büyük gelmeyebilir. Fakat genele vurduğumuzda ise çok büyük sayılarla karşılaşabiliriz. Mesela evimizde en azından yukarıdaki tarife uygun 5 adet elektrikli alet olduğunu, bu aletlerin ortalama 3W güç tükettiklerini düşünelim. Toplam 5x3=15 W bir güç tüketimi eder. Bu aletler günün 18 saati sürekli fişte olduğunu düşünürsek 15×18=270Wh’lık günlük enerji tüketir. Günlük 270 Wh’lik enerji aylık 30×270=8.1kWh, yıllık ; 8.1×12=97.2 kWh’lik enerji tüketimi demektir. Yılda bir evden 97.2 kWh’lik enerji boşa harcanmaktadır. Aynı olayın 100000 evde yaşandığını düşünürsek, 9720000 kWh lik bir enerjinin bir yılda boşa gittiğini görürüz.
  • Paylaş
Özellikle stand by'da bırakılan cihazlar ciddi güç harcar stanby akımı tespit edip devreyi açan prizler var bunlar nispeten bu sorunu çözüyor.
  • Paylaş
Olaya önce şu açıdan bakmak gerekir; kullanacağımız cihazımızın elektriksel yapısı nedir? Tam elektronik bir cihaz mı yoksa basit elektrik düzeneğiyle çalışan bir cihaz mı?

Günümüzde kullanılan elektronik cihazların çoğu online olarak sürekli devrede kalmakta fakat kullanılmadığı durumlarda standby konumuna geçmektedir örnek verecek olursak bilgisayarımız, mikrodalga fırınımız gibi cihazlar mesela mikrodalga fırınlarımızdaki elektronik devreler çok cüzzi bir enerji harcayarak normal şartlarda kapalı gibi görünür taki biz "power" tuşuna basana kadar. Buraya dikkat edelim burada enerji harcayan kısım bizim power tuşuna bastığımızı anlayacak olan kontrol mekanizmasıdır. Yani elektronik sistemlerde bir enerji sarfiyatı sürekli vardır. Ama basit mekanik anahtarlı devrelerde bu dediğimiz olay yoktur.

Basit olarak bir fön makinesini ele alalım. Anahtar açık konumdayken bir akım oluşmayacağı için herhangi bir enerji sarfiyatı gerçekleşmeyecektir. Ama bu olay enerji nakil hatları için biraz farklı normal şartlarda herhangi bir devre olmasa bile nakil hattının uzunluğuna bağlı olarak bir sarfiyat daima vardır.

Size konuyu daha iyi anlayabilmeniz için bir örnek vereceğim. Araçlarımıza sonradan taktırdığımız amfilerimiz buna bir örnektir. Amfi normal şartlarda direk aküye bağlı kaldığı zaman teyp kapalıyken bir sarfiyat olmadığını zannediyoruz değil mi? Ama öyle değil !! Amfide bulunan kapasitörler (kondansatörler) sürekli bir enerji harcarlar ve akümüzü sömürerek yolda kalmamıza sebep olurlar, bunu engellemek için oto elektrikçi arkadaşlarımız amfi devresine bir anahtar koyarlar ki aracın kontağıyla beraber onuda kapatın. ; )
  • Paylaş
1

Şaman, Kondansatör ya da sizin terimsel olarak tabir ettiğiniz kapasitör benim bildiğim kadarıyla ya doludur ya da boş. Bir kondansatörün dolduktan sonra nasıl enerji harcadığını anlatabilir misiniz?
Yine benim bildiğim kadarıyla cihazlar kapalıyken ve eğer alternatif akıma bağlıysa ve düşük voltajla çalışıyorsa sadece fişe direkt bağlı olan ilk indirgeme transformatörü ilk indüksiyon bobininin oluşturduğu dirençten dolayı enerji harcar ve başka da harcama olmaz.
Araba teypleri ise zaten 12 voltla çalıştıklarından ve doğru akıma bağlı olduklarından bir giriş transformatörleri yoktur ve kapalı haldeyken enerji harcamazlar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2393 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Fişte takılı cihazlar kullanılmasa da elektrik harcar mı?

  • Fişte takılı kalan cihazlar elektrik harcar mı?