Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fitnessa yeni başlayanlar ilk hangi kaslara ağırlık vermelidir?

Amatör olarak sporla ilgilenen biri olarak söyleyebileceğim, başlangıçta ana kas gruplarına ağırlık verilmelidir. Sırt, göğüs, kol (ön ve arka), omuz, karın ve bacak (ön ve arka) başlangıçta egzersiz yapılacak bölgeler olarak söylenebilir. İlk olarak yüksek ağırlıklar altına girmemek ve bir veya birkaç ay boyunca hafif ağırlıklar ile vücudu alıştırmak en doğrusudur.

Kilonuza ve vücut durumunuza göre egzersizlerin öncesinde ve sonrasında yapılacak yürüyüş, bisiklet vb. hareketler hem yağ yakmanızı hem de ısınmanızı sağlayacaktır.

Bütün bu kendimce verdiğim bilgilerin ardından söyleyebileceğim en önemli nokta başlamadan önce kesinlikle bilinçli hocalar tarafından yönlendirilmeniz ve kafanıza göre kendinizi fazla zorlayıp sakatlıklara imkan vermemeniz olur.
  • Paylaş
2

Hakan Köse, Bana spor salonunda hocanın verdiği program aynen bahsettiğiniz biçimde..

Hakan Köse, Yalnız sadece şöyle bir durum var, hoca programı oluştururken; yaş, kilo, vücut ölçüleri (kol, bel..vs), minimum ve maksimum ağırlık yüklemeleri gibi ölçümler aldı. Sonunda bana bir program çıkardı ve ağırlıklar farklı farklı. Her hareket için karşısında kaç kilo ile set sayısı şeklinde. Ağırlık miktarı ve set sayısı kişiye göre belirlenmesi gereken bir husus.

Bahsettiğiniz genel bilgiler ile aynen örtüşen bir program vermişti bana..

Yeni de başlansa, uzun dönemde yapılsa ''öncelikli kas'' diye bir şey yoktur. Çünkü bu mantıkla devam eden sporcularda bir süre sonra Bacak, Trapez, Calf, Ön kol eksikliği göze çarpıyor. Tüm kaslara gerekilen özeni göstermeliyiz vücudumuz sadece göğüs, biceps, kanattan oluşmuyor.
  • Paylaş
Vücudun " core bölgeleri " olarak adlandırılan bölgeler vardır bunlar . Omuz, bacak ve karın bölgeleridir. Vücudun testesteron üretimini tetiklemek, arttırmak amacıyla bu bölgelere gerekli özeni göstermek size uzun vadede fayda sağlayacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1110 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları