Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fitnessın çoğunluk için asıl amacı sizce ne? Zinde olmak mı, vücut yapmak mı, yoksa sadece sosyal ortamlarda ben fitness yapıyorum demek mi?

Aklı başında olan bi insan sağlıklı,zinde bir bedene sahip olmak için yapar bence,bunun içine vücudunu şekillendirmek,sadece bi miktar kas yapmayı hedefleyen kitleyide ekleye biliriz çünkü insanın kendini görmek istediği hale getirmesi için çaba sarfetmesini sağlıklı buluyorum,bu insanı motive eden birşeydir.Fakat alem beni birşey sansın kısmına takılmışsa kimse,tabi saçma sapan bi durum bu.Ben çoğunluğun spor amaçlı yaptığını düşünüyorum.
  • Paylaş
Sadece fitness değil yapılan her eylemin birincil amacı sosyalleşmektir. Daha sonra diğer amaçları gelir.

Tabiki burada ki sosyalleşmeden kastım illa spor salonunda ki sosyalleşme değil. Sizi ışık spor salonuna gitmeye ihtiyaç hissettiren sebep.

Bıngıl bıngıl ofise gitmek, okulda öğrencilere alay konusu olmak, iş yerinde arkadaşların şakaları, barda o minik sandalyelere oturmamak, camide 2 kişilik saf alanı kaplamak, otobüs metroda freudcu erkek ve kadınlara sürtünme tahtası olmak gibi sosyal sebep ler sizi salona götürür sonra ece hocanın dediği gibi alışkanlık yapar.

Ya da karşı cinsle sosyalleşme ihtimali üzerine o aidatları öderken, 1mm lik taytın insan hayatına ve hayal dünyasına etkileri konulu tez yazarsınız : -) zabahlar olmasın : -)
  • Paylaş
3

Nazende , bilincin en derinine inmişsin:)

Hakan, İnerim :-)

Genelde ilk amaç vücut yapmak/zayıflamak oluyor. Bu gazla başlıyorsunuz ama kendinizden biraz tatmin olmaya başladıktan sonra (zaten tam olarak olmanız imkansız), sporun diğer faydalarının farkına varıyorsunuz. Kışın hastalanmıyorsunuz, depresyon gibi şeylerden uzak oluyorsunuz, kendinize güveniniz artıyor, hafızanızı güçlendiriyor, uyku sorununuzu ortadan kaldırıyor... Belki de çok daha fazlası. Hem vücudunuzun geliştiğini görüyorsunuz hem de bu faydaları, o yüzden artık sadece vücudunuz için değil sağlığınız için yapmaya başlıyorsunuz. Sonra da bağımlılık yapıyor. :)
  • Paylaş
Amaç mı? Günümüz dünyasında insanın hangi konuda gerçek bir amacı var ki fitness konusunda olsun.. Neyse yine de ben size naçizane fikirlerimle insanları fitness salonuna götüren temel motivasyonları yazayım siz bunlara isterseniz amaç diyin.

İlk olarak, bu işin temel sebebi popüler kültür. Biraz bu kavram üzerinden gidelim. Nedir popüler olan günümüzde?: Şekilcilik. E buna en uygun spor ne olur tabii ki fitness. Çürümüş ruhlar, iri ya da şekilli bedenlerin içine gizlesin ki fark edilmesin. Kendini konuşmaya gerek kalmadan pazarlayabiliyorsun. Düşünsene abi harika değil mi? Üstelik kendine güvenin eksik, insanlara karşı nefret dolusun, uzak doğu sporlarının daha afillisi, cool olanı ne olur, tabii ki fitness.. Bir de tabii senin başlıkta vurguladığın durum da var. Herkes gidiyorsa gitmek lazım. Ona göre kıyafet lazım. Resim falan çektirmek lazım. Kalabalıkların peşinden gitmezse insan kendini nasıl değerli hissedebilir ki dimi..

İkinci faktör, şartların uygun olması yani nezih, temiz ve erişilebilir bir spor olması. Diyelim ki ben sadece iyi hissetmek, enerjimi atmak için spor yapmak istiyorum. Ne yapabilirim? Özellikle çalışan insan için seçenek çok az. Sabah erkenden işe gidip akşam geç gelen bir kişi hangi sporu yapabilir? Ben buna cevap bulmakta zorlanıyorum. Yüzme ve tenis olabilir ama bunlar da fitnessın kardeşleri zaten. Spor salonuna yazılırsın hepsi vardır. Doğa sporunu direkt ele yer yok, vakit yok. Takım sporlarını direkt ele çünkü amatör yaptığın zaman "takım" olamıyorsun. En fazla halısahaya abone olursun. Yürüme, koşu bence biraz pis iş. Hem yer bulmak sıkıntı hem de sıcağı, soğuğu, terlemesi, duşu hep zor işler. Kimi şirket kürekti, yelkendi öyle imkanlar sunuyor bunlar mümkünse bence güzel alternatifler. Uzak doğu sporları fena değil ama herkese hitap etmiyor. Onun dışında spor bulamadım ben kendime. Bulan beri gelsin. Hal böyleyken, iyi madem fitnessa gidelim diyebiliyor insanlar. Hak veriyorum.

Üçüncü faktör, kilo problemi. Sağlıksız beslendiğimiz ve hareket etmediğimiz için kilo sorunu çok yaygın. Böyle olunca da birinci ve ikinci faktörlerin ışığında fitness iyi bir alternatif olabiliyor.

Çok uzattım ama son bir paragraf, fitnessı ve fitnessı öven insanı niye sevmediğimi de açıklamak istiyorum. Efendim bence fitness spor değildir. Şimdi birileri çıkıp ağzından köpükler çıkartarak "bu kaslar nasıl oluyor biliyon mu tadına bakmak ister misin ha lanet olası zenci" falan diyebilir ancak yine de fitness bence son derece iğreti, yapay, plastik, fast food gibi bir şey. Spor bence kasları geliştirmekten daha fazlasıdır. İnsan ilişkilerini barındırması bence sporun en önemli özelliklerinden biridir. Bazen takım arkadaşı bazense rakip olarak insanlarla birlikte olmak bizim ruhumuzu besler, hayata dair bir şeyler öğretir bize. Tel çekip ağırlık kaldırarak bunları elde edebilir misiniz? Ya da aynaya bakıp acı çekerken "ulan arnold" derken, "popom küçülünce görün siz" derken, " artık small tshirt almaya başlayım" derken hangi insani değerlere hitap ettiğimizi ben merak ediyorum. Bir de hayatında spor yapmamış insanların fitnesstan sonra spor harika bir şey diye konuşmaya başlamaları bana ironik geliyor. Ybsg demekten alamıyorum kendimi.

Neyse bu uzun yazıyı nihayet sonlandırırken, Hakan (@hakkan) vari bir şekilde kendi özlü sözümle kapatayım. "Fitnessta yürek büyümez". Bu sözün patenti bendedir. Kullanan birini görürseniz benim kimliğimi öğrenebilir, hatta iyi bir çocuk olabilirseniz belki şirinleri bile, görebilirsiniz.
  • Paylaş
9

Ece Naz Sonat, İnsan görünümünden uzak bir kas görüntüsü elde etmeye çalışıp (bunun için ecza dolabı gibi gezen ve sürekli supplement alan), hiç bir şekilde tatmin olmayan takıntılı, hastalıklı bir erkek kitlesi var bunu kabul ediyorum. Bunların amaçları da genelde saydığın şeyler zaten. Fakat fitness bir spor değildir demek tuhaf kaçmış. O kitle yüzünden fitness sporu ve sporcuları da yanlış anlaşılıyor maalesef. Ben de bunun içinde bir insan olarak fitness ı tamamen bir spor olarak görüyorum ve evet görüntümü değiştirmek için başladım ama sadece görüntü için gelenler zaten devam edemiyor çünkü bu iş inanılmaz bir disiplin ve özveri istiyor. O gün spora gidecekseniz, sabah kalktığınız andan itibaren ona göre davranıyorsunuz ve planlı yaşamak zorunda kalıyorsunuz. Yemek yiyeceğiniz saatleri hesaplıyorsunuz, yediklerinizin besin değerlerini hesaplıyorsunuz. Yani sürekli bir şeylerle uğraşmak zorundasınız eğer fitness yapıyorsanız. Fazla uzatmak istemiyorum, diyeceğim o ki, bu kadar zahmetli bir işi yalnızca görüntü yada ortamlarda hava olsun, fotoğraf çekilmek vs. gibi nedenlerle yapamazsınız. Sporcu hayatını yaşamak için bu sporu gerçekten çok sevmek zorundasınız yoksa devam edemezsiniz. Zaten bizim "yaza fit gireyimci" dediğimiz bir kitle var. Onlar da bahar aylarında fitness yapmaya başlar ama 2-3 ay sonra bir daha asla göremezsiniz.

Bazarov, Benim spor değil dememin sebeplerini orada açıkladım bence spor kas çalıştırmaktan ibaret olmamalı ama yine de spor olabilir, benim adına ne dediğimin bir önemi yok. Disiplin konusunda haklısın benim yakın bir arkadaşım çok meraklıdır o diyor ki: bu akşam boşum fitnessa gideyim diyorsan olmaz, bu akşam fitnessa gideceğim ona göre plan yapayım demelisin. Böyle ciddiye alması hoşuma gitmişti. Ama yinede ben sevemedim bir türlü. Hiç zevkli bir yanı yok ki. Daha çok ağırlık kaldırdığımla mı tatmin olmalıyım yoksa şişen kollarım göğsümle mi. Son olarak, yediklerine dikkat etmek için fitnessa ihtiyacın yok. Ekstra motivasyon yaratıyor olabilir ama bu fitnessı daha anlamlı yapmaz. Ben hala sıkıcı buluyorum :) Bu arada cevabımı beğenmediysen eksi vermeyi unutma lütfen :)

Ece Naz Sonat, Yok ya beğenmedim değil ama beğendim de değil. Tamam anladım sen sevememişsin anlaşılan. Ama herkes ğbahsettiğim o kişiler gibi yapmıyor o sporu. Sağlık ve psikoloji ile ilgili faydaları benim için daha ön planda artık mesela çünkü vücudu geliştirmenin sonu yok ama diğer şeyler çok çok tatmin ediyor insanı. En azından benim için böyle oldu. Erkekler biraz daha farklı oluyor gördüğüm kadarıyla.

Bazarov, Ben ilk paragrafta biraz yaftaladım belki ama sonraki paragraflarda makul sebepleri olduğunu da vurguladığımı zannediyorum. Yani fitness ya da fitness yapanların düşmanı değilim. Spor kesinlikle çok güzel ve çok gerekli bu nedenle seni anlayışla karşılıyorum ben sadece başka spor olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum onun derdindeyim.

Ece Naz Sonat, Hmmm anladım tamam. Ben de diğer sporları beceremedim en çok bunu sevdim. :) Tercih meselesi demek ki yapacak bir şey yok Bazarov kardeş.

Bazarov, tamam kardeş :)

Bazarov, Sorulara da puan verebiliyor muyuz? Bir iki yerde öyle bir şeyler okudum ama göremedim bir türlü.

Ece Naz Sonat, Yok veremiyoruz. Aman ona da el atma. Sorulara da basarsın eksiyi. Neyse ki yok öyle bir şey :)

Bazarov, Kötüymüş :)

Ben asıl spor merkezine mini şortları, takıları, makyajları ile gelen bayanların amacını merak ediyorum.
  • Paylaş
2

sunshine, onların amacını ben de çok merak ediyorum

Sporu zinde olmak ve kasları güçlendirmek için yapıyorlardır. Başka bir amaç olduğunu sanmıyorum. En azından benim tanıdıklarım bunun için yapıyorlar.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

774 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları