Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fizik, Geometri veya herhangi bir derste çok yönlü düşünemiyorum. Bir arkadaşım var çoğu soruları düşünerek yapıyor. Özellikle YGS de daha çok düşünmeye, mantığa dayalı. Bu düşünmeyi nasıl geliştirebilirim acaba?

"Nasıl yaratıcı olurum?" diye soruyorsan eğer buna cevap vermek oldukça zor. Daha doğrusu cevap vermek değil de yaratıcı olmayan bir insanı yaratıcı hale getirmek çok zor. Bazı şeyler insana doğuştan bahşedilmiştir.

Ama konu boktan sınavlarsa dostum, inan bana, ortalama bir insandan daha fazla yaratıcılığa ihtiyacın yok. Formül basit: çalışacaksın. Arkadaşın yıllarca yatırım yaptıysa, şimdi çok yönlü düşünebiliyor gibi gözükebilir. Gerçekten düşünebiliyor da olabilir onu bilemem ama senin YGS'de başarılı olmak için öyle çok ekstra şeylere ihtiyacın yok hiç canını sıkma. Al eline birkaç kitabı, soru tiplerini incele, bol bol çöz zamanla sınavlarda hep aynı şeylerin çıktığını fark edince çok yönlü düşünme yeteneğini geliştirdiğini düşünmeye başlayabilirsin ;)

Haddim olmadan, genel bir tavsiyede de bulunmak isterim bu çok yönlü düşünme mevzusunda. YGS'yi bir kenara bırakırsak eğer, farklı düşünebilmek istiyorsan hayatta, önce düşünmeyi öğrenmeli sonra da düşünmelisin. Beynini birçok farklı kaynaktan beslersen eğer beynin normal olarak gelişir. Teknik olarak aslında çok geliştiremezsin ama insanlar genelde var olan beyinlerini bile kullanmaktan aciz olduklarından dolayı sen ortalamada ve ortamda bayağ iyi kalırsın. Kısaca, çok yönlü düşünmek istiyorsan, çok yönlü çalıştır, çok yönlü besle beynini.
 • Paylaş
Kuralları ve ezberi devre dışı bırakarak başlayabilirsin. Örneğin; bir fizik sorusunun geometri ile çözülebileceği ihtimali vardır. Soruyu çözmeyi düşünürken sınırlama. Soru eğer bir şekilden oluşuyorsa tersten bak, yandan bak mesela. Öğretmenlerin öğrettikleri gibi çözmek zorunda değiliz. Kendi yöntemimizi geliştirebiliriz, Bu da bir miktar tecrübeyle yani bolca ve çeşitli sorular çözmekle mümkün olabilir. Sayısal sorular, çözebilenler için bulmaca kadar kolay gelir. Bunu da hesaba katarak gerçekten sayısal yönün mü yoksa sözel yönün mü ağır basıyor tekrar gözden geçirmen gerekebilir. Çünkü bir kısmı gerçekten doğuştan gelen bir yetenektir. Ama, kendi tecrübelerimden yola çıkarak derim ki; insanın isteyip de başaramayacağı bir şey yoktur. 60 gibi bir yaştan sonra futbol oynamak müstesna... :)
 • Paylaş
ne kadar çok soru çeşidi görürsen o kadar hızlı ve mantıklı düşünürsün soruları çözerken...
 • Paylaş
Fizik ve geometri benzer alanlardır ne kadar çok soru çözersen o kadar bakış açın gelişir. Bu tür derslerde yorum yapmak da çok önemlidir. Özellikle geometri çok soru çözmeyle gelişir.Bakarsın ama göremezsin bir gün sonra göremediğin şeyi görebilirsin.Sabır gerektirir
 • Paylaş
Basitten karmaşığa doğru soru çözerek gelişebilirsin sağlam bir temel yoksa kendini basaramıyo olarak görebilirsin fakat zamanla pes etmeden çalışıp devam edersen önce fark etmedigin şeyleri aslında çok iyi yapabildiğini görürsün .. Herşey zamanla gelişir bebekken zamanla büyüyüp yetişkin olmak gibi düşünebiliriz. .
 • Paylaş
Zeka oyunudur, bulmaca gibi şeyler olabilir en basitinden.
 • Paylaş
Fizik ve geometride yazdığınız yetiler esastır. Sonradan öğrenilecek şeyler olduğunu sanmıyorum. Bence sözel ağırlıklı bir bölüme girmeye çalışın. İlla da sayısal olacak diyorsanız konuyu kavradıktan sonra bol bol boyut içeren problem çözmelisiniz. İyi bir hocadan ders almayı da deneyebilirsiniz.
 • Paylaş
Farklı tarzda soru çözmek bu işin püf noktası bence. Özellikle geometride farklı tip sorular farklı tip çözüm yöntemleri getiriyor. Bu çözüm yöntemlerine aşinalık oldukça, baktığın soruya hangi yönden yaklaşabileceğini anlıyor insan. Benim tavsiyem çalışacak kişi tek bir kaynaktan farklı tarz sorular aramak yerine farklı kaynakların sorularına çalışmak.(fdd yayınlarıyla, fem yayınları soru temelinin farklılığı gibi)

Bu söylediğimin yanında tabiki yaratıcılık ve hayal gücü diye kavramlar var ki, büyük çoğunluğu doğuştan sahip olunuyor ve köreltilmemiş :) olması gerekiyor. Mesela geometride bazen öyle sorular oluyor ki kağıt üzerinde 3B bir cisim çizilmiş ve cevabı bulmak için o cismi kafada canlandırmak gerekebiliyor. Bu tip durumlarda çok fazla soru çözmek pek bir işe yaramıyor malesef. Yaratıcılık ve hayal gücü olması gerekiyor...
bütün örnekler geometriden oldu ama idare edin artık :) severim keratayı
 • Paylaş
Farklı açıdan bakabilmek... İşin aslı bu... Yaşanan sıkıntı ise hepimizin öğrenilmiş davranışlar sergilemesi... Çocuklar genelde farklı açıdan bakabilmeyi çok iyi başarırlar çünkü henüz öğrenilmiş davranışların hepsi kendilerine yüklenmemiştir. Halen akılları bağımsız çalışmaktadır. İşin özü de sorgulamaktan geliyor... Neden ? Nasıl ? Niçin ? Ve de son soru Başka hangi şekilde ? Bu soruları eğer bağımsız olarak ( öğrenilmiş davranışlardan uzak olarak ) cevaplayabiliyorsak... Farklı açıdan bakabiliyoruz demektir. Öğrenilmiş davranışlar da toplumdan topluma, toplum içinde ise yöresel olarak değişmektedir. Öğrenilmiş davranışların dışına çıkanlar da genelde ilk önceleri toplum tarafından dışlanan insanlardır. . . Maalesef. . .
 • Paylaş
Analitik düşünceyi geliştirici oyunlar oynayabilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra anlamak ve anladığını yorumlamak tamamiyle (belki çok klişe olaca) kitap okumakla ilgilidir. Arkadaşın iki saat vakit harcıyorsa senin bunun için bir saat fazladan çalışman gerekebilir. Teşekkürler. . .
 • Paylaş
Tamamen tecrube ne kadar cok aynı işi yaparsan artık bakarak bile ne olduğunu anlarsın. Kesin verir sonuç herşeyde
 • Paylaş
Çok yönlü düşünebilmek zekayla ilgilidir, kimi yapabilir, kimiyse yapamaz. Bol soru çöz falan diyenler mutlaka olacaktır ama ben soru çözerek bu yeteneğin kazanılacağına inanmıyorum. Sonuçta bol resim yaparak da resim yeteneği kazanılmaz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

219 Görüntülenme12 Takipçi12 Yanıt