Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fizik mühendisi araba uçak yapımı yada makine yapımında çalışabilir mi? Ya da herhangi bir motor yapabilir mi?

Fizik mühendisi araba uçak yapımı yada makine yapımında çalışabilir mi? Alanları nelerdir?Düzenle
Mühendislik bilimleri ortak bir zemin olan temel bilimler üzerinde yükselir. Dolayısıyla, branşı ne olursa olsun, hemen her mühendis adayı fizik, cebir, geometri gibi temel eğitimlerini tamamlayıp branş derslerini de alırlar.

Temel bilimler dediğimiz, liseden de yüzeysel de olsa aşina olduğunuz fizik, matematik, kimya ve belki biyoloji gibi dersler hemen her alt bilimin temelini teşkil eder ancak oran ve nitelik değişkenlik gösterebilir. Sözgelimi; bilgisayar mühendisliği biraz daha matematik ağırlıklı, makine mühendisliği belki fizik ağırlıklı, genetik veya çevre mühendisliği de biyoloji ve kimya ağırlıklı olabilir.

İşte burada branşınızla yapmak istediklerinizin uyumunu sorgulayabilirsiniz. Bir makine tasarlamayı uman bir kişi için fiziğin öncelikli olması kaçınılmazdır ama mikrobiyoloji bilmesi gerekmeyebileceğinden örnek gayet uyumludur. Pratikte de bu alanda çalışan fizik mühendisleri vardır.

Ancak gerçekler biraz daha geniş perspektiften alınmalıdır: Uçaklar, otomobiller gibi kombine sistemler yoğun olarak multidisipliner dediğimiz, farklı alanlarda uzmanlaşmış mühendislik altyapısı gerektirir. Örneğin bir uçakta elektrikten makineye, yakıttan havalandırmaya sayısız alt oluşumlar bulunurken, bir fizikçinin herşeyi yapabileceğini ummak biraz saflık olur.

Özetle; makine ve makinesel sistem üretim ekiplerinin önemli üyelerindendir, fizikçiler ama tek parça onlar değildir.
  • Paylaş
Çalışabilir tabiki bunlarda binlerce fizik ve matematik hesabı yapılıyor neden çalışamasın?
  • Paylaş
Olay okuduğu bölümde biter bazen bazen de adamda biter :)
  • Paylaş
Bölüm dekanım "fizik mühendisi asprin gibi her derde davadır" derdi fakat bahsettiğiniz konular bir mühendislik ekibi işidir. Hiç bir mühendis oturup ben şu motoru yapayım diyemez.Fizik mühendisi bu ekip içinde tabiki çalışabilir.
  • Paylaş
Fizik veya Fizik Mühendisliği mezunu biri, potansiyel bakımdan bir çok branşta çalışma imkanına, değişik konularda yaratıcı fikirlere sahiptir. Üzerinde durmak istediği konuya ait ek geliştirmelerle(elektronik, mekanik, programlama), dilediği alana yönelebilir. Bir mühendis kadar iş yapabilir.
  • Paylaş
Yapamaz
  • Paylaş
Fizik; makine ve motor konularının ana yapı taşıdır.Ama genelde iş alımlarında telekomünikasyon sektörü fizik mühendisi arıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

379 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt