Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fizik Mühendisliği hakkındaki sorularım?

Merhaba Teknik lisede okuyorum Fizik dersini seviyorum ve o bölümü okumak istiyorum. Sorularım olacaktır. Cevaplarsanız minettar kalacağım. 1-) Fizik mühendisliği nedir nelerle ilgilenir 2-) Fizik mühendisliğinin yabancı devletlerdeki önemi nedir? 3-) Bu bölüm Türkiyede'mi yada Batılı devletler demi okunul malıdır? Yabancı devlette okunulmalıy sa nasıl yabancı devlette okul okunur? 4-) Fizik mühendisliğinin Türkiyedeki ve yabancı devletlerdeki maaşları ne kadardır? 5-)Ülkemizdefizikcilerin önemiDüzenle
1. Mühendis, en genel anlamıyla her hangi bir bilimin uygulayıcısı olarak tanımlanabilir. Amaçları genelde bilimi genişletmek (bilime yeni bilgiler eklemek) değil, o bilimi hayatın ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaktır. Fizik Mühendisi de fizik biliminin uygulayıcısı olarak tanımlanabilir.

2. Fizikle (daha genel olarak temel bilim ve matematik ile) ilgili her şey batılı devletlerde çok önemlidir.

3. Bu bölüm gerekli çabayı gösterirseniz Türkiye'de okunabilir. Daha ileri de başarınızı ispatlayarak yabancı ülkelere açılabilirsiniz.

Maaşlarını tam olarak bilmiyorum. Ama Türkiye'de iş bulma zorluğu olduğunu biliyorum. Birincisi makine, elektronik, elektrik mühendislikleri zaten fiziğin uygulama alanları olduğu için fizik mühendisliğinin alt-alanlarıdır. Ama bunlarla ilgili işlerde bu mühendislikler tercih ediliyor. Fizik Mühendisliği bunların çatısı gibi. Fiziğin diğer alanları örneğin atom-altı fizik zaten Türkiye'de yok. Bugünün devlet ve hükümeti de açıkçası temel bilimlerden pek hazetmiyor (Tübitak kendi amaçlarını açıklarken temel bilimcileri mühendislerin yardımcısı olarak tanımlıyor) . Yani fazla destek de yok. Böyle bir meslek seçecekseniz oldukça iyi olup üniversitede kalmayı tavsiye ederim. Aksi takdirde, zaten temelde fizik mühendisliği olan makine ya da elektroniği tavsiye ederim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

136 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt