Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fizikçiler için en zor kavramlar nelerdir?

Bizi en çok zorlayan şeyler diye sorarsanız teknolojinin yetersizliği diyebiliriz. Parçacık fiziği ve evrenbilimde gözlem çok önemli ama biz kuramlarımızı kanıtlamak için istediğimiz gibi gözlem yapamıyoruz. Bilgisayar sistemlerinin yetersizliği sebebiyle benzeşimlerimizi (simülasyon) tam istediğimiz gibi yapamıyoruz.

Onun dışında, matematikle omuz omuza çalışıyoruz. Bazı matematiksel yöntemler ilk defa öğrenirken zor olabiliyor, ama öğrenince o sorun ortadan kalkıyor.
  • Paylaş
Fiziksel kavramlar fizikçiler için zor değildir, daha çok biz normal halka fizikçilerin kavramları zor gelir.

Yalnız, konularının dışında olan biz mühendislerin kaba yöntemleri onlara zor gelir ve aslında atomu parçalayacak ya da sicim teorisinin boyutlarını tahayyül edebilecek kadar zeka ve bilgiye sahip üç fizikçiyi bir arada çalıştırsanız bile bir kolon kiriş sistemindeki kuvvetleri bulamazlar. Tabii bu kapasitelerinin ya da bizim basit yöntemlerimizin onlara zor geldiğinden değil, çok kompleks düşündüklerinden olur. O esnada atomlara etki eden güçleri bulmalarını isterseniz onları bulabilirler ve tümünü toplamaya başlarlar, süreç yıllar sürebilir :) Bu örnek ODTÜ mezunu fizikçilerle denenmiş ve kanıtlanmıştır. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

318 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları