Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fiziksel yasalar olmasaydı evrenin davranışları nasıl olurdu?

İlla ki bir şey olurdu, onlara fiziksel yasalar derdik.
  • Paylaş
İster sicim teorisi, ister quantum, ister görelilik kuramı, isterse de Newton fiziği. Bu kuralların hiçbiri işlemiyor olsaydı atomu hatta çekirdeğini bir arada tutan çekim kuvvetleri olmayacağı için madde de olmazdı. Madde olmasaydı da zaman ve evren olmazdı.
  • Paylaş
Kendinize sormanız gereken asıl soru; Fiziksel yasalar olarak tanımladığımız kuralların, bu kurallara uyan evrenlerin var olmadan önce mi belirlendiği? Yoksa, var olan evrenlerin değerlerine göre yapılan bilimsel analizlerden sonra mı bu fizik kurallarının tanımlandığı?

Eğer öncesinde tanımlanmış derseniz, her evren için geçerli olması gerekmektedir ki bunu tezi çürütmeye dahil gerek görmüyorum. En basitinden yer çekimi tüm evrenlerde var mı? ve var olan evrenlerde eşit oranda mı?

Evrenlere göre sonradan tespit edilmiş derseniz, her evrenin kütlesi, dönüş hızı ve uydulu yapıları farklıdır. Neler baz alınarak tespit edilmiştir? Canlı türü ile fizik kurallarının bağlantısı ne aşamada kinetiğe dönüşmektedir? Her canlı türü için ısı, oksijen, su v.b. değerlere eşit etkileri mi var ki?

Eğer var derseniz, insan suda bulunan oksijeni tüketememektedir. Balık bizim soluduğumuz oksijeni yakamamaktadır. Biz -45 derecede çıplak yaşayamamaktayız fakat kutup ayıları, penguenler ve bazı balık türleri çok rahat bu sıcaklıkta yaşayabilmektedir.

Yaşam formlarının, gelişim doğasına uyumundaki mutasyon sürecine girersek şimdi inplowiki çıkar ortaya 15.000 sayfa :)

Bu sorunun cevabı çok boyutludur. Yani bir fizikçi'den farklı, bir kozmolog'dan farklı cevaplar alabilirsiniz... Net cevap ancak sizinde bu konuları öğrendikten sonra size en mantıklı olanı seçip bilimsel olarak ispatı üzerine uğraşmanız ile netleşebilir. Tabii ki milyar dolarlık uzay teleskopları veya milyonlarca dolarlık süper bilgisayarları kullanma şansına erişmeniz çok zor fakat mevcut bu alandaki profesör ve araştırmacıların makalelerini ve tezlerini okuyarak yola çıkabilirsiniz...

Evren çok bilinmezli bir gerçeklik bizim için, her an yeni bir başlangıç noktası bulabiliriz kendimiz için...
  • Paylaş
Uzay rüzgar, Dünya yaprak misali...Sen nereye ben oraya... :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1710 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları