Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fizy ve Spotify gibi internet siteleri müzik yayınlamak için telif haklarından dolayı albüm sahiplerine ücret ödüyor. Bu kadar albüm sahibiyle bu telif hakları konusunda bu siteler nasıl anlaşma sağlıyor? Böyle yayınları yayınlama hakkını nereden nasıl elde edebiliyoruz?

Bu soruya yanıt olabilecek bazı bilgiler Gujan Şen (@Snickers) tarafından şu şekilde yazılmıştı:

"Dizilerin dijital ortamdaki işletim haklarının yapımcı veya dağıtımcı firmalarından alınması gerekli. Bu haklar coğrafi olarak veriliyor. Yani Amerika'da yasal olarak gösterim yapan bir sitenin Türkiye'de de dizileri gösterebilmesi için Türkiye ile ilgili işletme hakkını da almış olması gerekli.

Hemen akla gelecek ikinci soruyu da yanıtlayayım, bir dizinin işletme hakkı ne kadardır? Dizinin, popüleritesine, hangi yılda çekildiğine, hakkı elinde bulunduran yapımcı/dağıtımcı'nın keyfine göre değişiklik gösterir. Türkiye'de bile Muhteşem Yüzyıl ve Kurtlar Vadisi gibi dizilerin dijital yayınları için milyonlar isteniyor. Yani popüler bir yabancı dizinin gösterim hakkını 200 bin $ ila 1 milyon $ arasında alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bu hakların belirli süreler için alındığını da lütfen gözden kaçırmayalım.
"

Yanıtın tümü için: inploid.com/t/tam-anlamiyla-yabanci-yasa...

Benim bildiğim kadarı ile Fizy yıllık yaklaşık 400 bin dolar gibi bir parayı telif hakları için Müyap'a ödüyordu. Hatta Turkcell'e satılmadan önce Müyap ile aralarında bir anlaşmazlık ortaya çıkmıştı ve sorun tam olarak çözümlenene kadar uzunca bir süre geçmişti. Kapatıldı ya da kapanıyor derken Turkcell tarafından satın alındı.

Spotify'ın süreçlerinin de çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Yani, onlar da yeni bir ülkeye girmek istedikleri zaman o ülkedeki yetkili telif hakkı kurumları ile masaya oturup belli bir bedel karşılığında izin alıyorlar zannedersem.

Yani anlayacağınız Türkiye'de sanatçılara telif için tek tek gidilmiyor, tam tersine bunun için yetkilendirilmiş bir kurum var, ona gidiliyor ve toplu olarak ödeme yapılıyor:
Telif Hakları
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1329 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt