Bilmek istediğin her şeye ulaş

Flash Diski biçimlendirirken yazmaya karşı korumalı uyarısı alıyorum. Çözümü nedir?

Bazı flash diskler üzerinde kilit için bir çentik olur. Bunu kontrol edebilirsiniz. Kanımca durum bu değil ama yine de yazmak istedim. Yazmaya karşı yazılımda korumalı flash bellekten bu korumayı kaldırmak için ise ya softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Util... programını (ya da benzeri) indirip bununla formatlayın ya da aşağıdaki adımlar ile korumayı kaldırın:

1. Başlat menüsüne cmd yazın ve arama sonucunu bekleyin. Komut satırı programı ekrana geldiğinde sağ tıklayarak "Run as Administrator/Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile bu programı çalıştırın.
Teknoloji

Aşağıdaki komut satırı açılacak:
Teknoloji

Buraya DISKPART yasıp enter tuşlayın:
Teknoloji

Şimdi LIST DISK komutunu yazıp enter tuşuna basın. Bu noktada bilgisayarınıza bağlı sürücüler listelenecek. Buradan boyut bilgisine bakarak flash belleğinizi görüyor olmalısınız. Çok dikkatli olun, yanlış diski seçerseniz işler fena karışır. Bu işlemlerden önce yedek almayı elbette ki unutmayın. SELECT DISK 1 (bu örnekte 7441 MB seçeneği flash disk o olduğu için sizinkinde hangi disk ise onu seçmelisiniz) deyip enter tuşlayın. ATTRIBUTES DISK enter tuşladığınızda burada ilk satırdaki Current Reas-only State: Yes bilgisi koruma durumunun olduğunu söylüyor.

ATTRIBUTES DISK CLEAR READONLY deyip enter tuşlarsanız bu koruma kaldırılacak.
Teknoloji

Bu kadar :). Şimdi formatlayabilirsiniz. . .

GÜNCELLEME:
  1. Bilgisayarı kapatın
  2. Belleği USB'ye takın.
  3. Bilgisayarı açın ve açılırken F8 tuşuna basın. Gelişmiş Başlatme Seçenekleri menüsü gelecek. Burada Komut İstemcili Güvenli Kip'i seçin (Safe Mode with CommandPrompt).
  4. Komut satırı ile birlikte açılması gerek bilgisayarın. Burada usb belleğe örneğin F atanmışsa C:\windows\system32>F: yazıp enter tuşlayın. F dizinine geçeceksiniz.
  5. Sonra F:\>format F: yazın E/H diye soracak. E (Evet) seçin. Burada "low level" format atması gerekiyor.
  • Paylaş
10

Uğur Mumcu Yilmaz, Yaptım hocam denilenleri yalnız bende read-only seçeneği no idi.Yine yapmaya devam ettim ama değişen bir şey olmadı.

Sertaç Kunduz, Readonly : no ise formatta hata vermesi anormal. Hmm.. acaba fiziki bir kilit kısmı mı var harbiden. Marka model nedir?

Uğur Mumcu Yilmaz, SanDisk Cruzer Edge 16GB -- Ben de anlayamadım hocam,internette paylaşılan bir çok yola başvurdum ancak yine de yapamadım.

Sertaç Kunduz, Flash diskin kendisi ile ilgili bir sorun olabilir mi?

Uğur Mumcu Yilmaz, Ne gibi bir sorun olabilir ki hocam,öncesinde çalışıyordu? Donanımsal bir sorun olmadığını düşünüyorum en azından.

Sertaç Kunduz, Aklıma bir seçenek daha geldi ve yanıtımı güncelledim bir inceler misiniz.

Uğur Mumcu Yilmaz, Çöpe atıyorum hocam.Sanırım problem çözülmeyecek,yine aynı hatayı veriyor.

Sertaç Kunduz, Üzüldüm hallolmamasına... Umarım yeni bir disk ile çözülür her şey..

Uğur Mumcu Yilmaz, Umarım hocam, Ayrıca çözüm önerileriniz için de çok teşekkür ederim.

Sertaç Kunduz, Rica ederim. Belki bir başkasının işine yarar :)..