Bilmek istediğin her şeye ulaş

FMF (Familial Mediterranean Fever - Ailevi Akdeniz Ateşi) hastalığı ve riskleri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Bu hastalık ta en belirgin özellik nefesi kesercesine şiddetli karın ağrılarıdır ve karında genelde batma şeklinde hissedilir. Brusella , halk arasında bilinen adıyla : "Yavru atma", "Malta humması" veya "Dalgalı humma" gibi hastalıklarla aynı içeriği gösterir. Aslında Ebru Özkanın 'ın bahsettiği gibi bölgesel bir hastalıktır fakat, Akdeniz şehirlerinde bu şiddetli sancılar hafifler. Kişilerde kısırlık yapabilir.
  • Paylaş
Bu hastalık ailesel bir hastalıktır. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaşayan halklarında yani Türkiye, Ermenistan, Arabistan ve İsrail gibi ülkelerde yaşayanlarda görülmektedir. Ülkemizde sıklığı 1/1000 olarak verilmektedir. Çocukluk çağı ve Adolesan dönemde %90’ına tanı konur.

Bu hastalık genetik geçişe sahip bir hastalık olduğu için; anne ve babanın taşıyıcı olması gereklidir.


Hastalıklar
FMF hastalığının tanısını koyabilmek için; tipik karın ağrısı, aile anamnezi olması, MEF geni denilen genin (+) olması ve kolşisin isimli bir ilaç başlandıktan sonra şikayetlerin azalması önemlidir.

BELİRTİLERİ

  • En belirgin belirtisi karın ağrısıdır
  • Göğüs ağrısı ( nefes alırken göğüste batma hissi )
  • Yüksek ateş
  • Eklemlerde şişlik ve ağrı
  • Kabızlık ve ishal gibi sindirim problemleri
  • Bacaklarda özellikle diz altlarında kırmızı döküntüler
  • Kadınlarda üreme organları iltihabı, erkelerde şiş ve hassas testisler

TEDAVİ: FMF kalıtsal bir hastalık olduğundan dolayı tamamen kurtulmak mümkün değildir. Kesin bir tedavisi olmasa da atakların sıklık ve şiddetinin azaltılması ve bazen tamamen önlenmesi mümkündür. Kolşisin adı verilen ilaç ile hastalığın kontrolü sağlanır. İlacın düzenli kullanılması bulguları ve komplikasyonların yanında ilaç yan etkilerini de azaltacaktır. Sadece atak döneminde kullanılmasının bir yararı yoktur ve bu şekilde başlamış olan atağa önleyici bir etki sağlamaz. Etkinliği ilacın düzenli kullanımına bağlıdır.

Hastalık tedavi edilmezse, öneml komplikasyonlar oluşabilir. Böbreklerin ciddi hasarına, üreme organı iltihabına, artrit oluşumuna neden olur.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1144 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt