Bilmek istediğin her şeye ulaş
İnsanın korktuğu, çekindiği, tereddütle yaklaştığı her şey fobi olarak kabul edilebilir mi?Düzenle
Bir nesne ya da durumla karşılaşıldığında kaygının hızla yükseldiği, bu nesne ya da durumla karşılaşmamak için çeşitli önlemlerin alındığı durumdur. Türlerine ve şiddetine göre kişinin hayatında çeşitli sorunlara sebep olabilir. Örneğin neredeyse bütün insanların köpekbalığı fobisi vardır ancak bu yaşamlarını etkilemez. Fakat agorafobisi olan bir kişi istediği birçok şeyi yapmakta zorlanır.
Nedenler belirsiz gibi görünse de aslında fobik duruma verilen anlam ve bu durum karşısında sergilenen davranışlarla açıklanabilir.
  • Paylaş
Gerçekleşmesini istemediğimiz -rüyalarda bile - olaylarla ve konularla yüz yüze gelmektir... Yaşarken aşılabilecek bazı fobilerin üstüne bir destek alarak gitmek lazımdır
  • Paylaş
Fobi kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen ve korkmasını sağlayan duygudur. Bu yönde de kontrolden çıkmış bir insan anlamındadır.İnsanın her korktuğu çekindiği bence fobi değil duygularıdır ve bunları aslında yapabilmektedirler ama bunun farkında bazı insanlar değildirler... Bence böyle... .
  • Paylaş
Belirli nesne ve durumlara karşı verdiğimiz sebebi belirsiz olağan dışı korku fobidir. Türleri vardır. Bunlar da nesne ve durumlara göre şekillenir. Kapalı ya da açık alan fobisi, örümcek fobisi vs. türlerinden bazılarıdır.
  • Paylaş
Fobi hırsızdır. Bi de kör olmaktır.
  • Paylaş
1

Üyründü Özyeğenalpturan, afedersiniz anlayamadım?