Bilmek istediğin her şeye ulaş

Folik Asitin gebelikteki önemi nedir?

Folik asit hamilelik öncesi ve hamilelik süreci boyunca eksik edilmemesi gereken bir vitamindir. Bir çok besinde bulunmasına karşın, bu eksikliği önlemek için folik asit takviyesi almak oldukça mühimdir. Hatta hamilelikte dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan birisi folik asittir. Doğrudan cenin gelişimine etki eder. Geri dönüşü olmayan bir takım durumlara neden olur. Bebeklerdeki merkezi sinir sistemi hamileliğin ilk haftalarında oluşmaya başlar. Merkezi sinir sisteminde beyin omurilik gibi hayati organlar bulunur. Bu yapıların gelişimi ilk haftalarda başladığından bebek yapmayı planlayan bir çift folik asit alımını hamilelikten en az 1,5-2 ay önce yapmalıdır. Doktora danışılarak planlanan gebeliklerde büyük oranlarda bebeğinizin sağlıksız olmasını engellemiş olursunuz. Doktorunuz günde bir tablet folik asit alımını tavsiye eder böylece ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları ortadan kaldırmış olursunuz.Folik asit eksikliği sonucunda;

  • En büyük oranda ortaya çıkan hastalık Nöral tüp defenktidir. İnsanlarda beyinden başlayıp, omuriliği içine alan nöral tüp adlı bir yapı vardır. Bu yapı hamileliğin 2. haftasından itibaren oluşmaya başlar. Folik asit eksikliği sonucu bu yapı açıkta kalır ve bebek bu şekilde doğar. Bu rahatsızlığın 1000 de 3 oranında görüldüğünü düşürsek, folik asit alımının ciddiyetini daha iyi anlamış oluruz.
Folik Asit

  • Bu durum sonucunda beyin dokusunun dışarı çıkması ve beynin gelişmemesi gibi durumlar ortaya çıkar. Beyni çevreleyen kemik dokunun olmaması veya kapanmaması halinde yeni doğan bebekte ölüm görülür. Büyük sakatlıklar ortaya çıkabilir.
  • Gebelerde kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur. Bu da çok önemli bir olaydır. Eksikliğinde anemi görülebilir. Gebe durumdayken böyle bir durumla karşılaşmak bebeğe oldukça zarar verir.
  • Fetusun gelişimine doğrudan etki eden folik asit eksikse, düşükler ve erken doğumlar görülebilir. Ölü doğumlara neden olabilir.
  • Paylaş
Omurilik ve Omurga önce düz bir tabaka halindedir ve sonrasında bir tüp oluşturacak şekilde birleşen hücrelerden oluşmaktadır. Bu işlem hamileliğin 4. haftasına denk gelmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu tüpün normal bir şekilde kapanması için anne karnındaki folik asitin yeterli miktarda olması gerektiğini göstermektedir.

Ayrıca folik asiti düşük olan annelerde Spida Bfida görülme olasılığı daha yüksektir.

Hamile kalmak istiyorsanız minimum 3 ay önceden folik asit kullanmaya başlamalısınız. Besinlerden alabileceğiniz gibi eczanede satılan tabletlerden de kullanabilirsiniz.

Folik Asit alabileceğiniz besinler;

Fasulye, Brüksel Lahanası, Sığır Eti, Maya Ürünleri, Böbrek, Ispanak, Çavdar ekmeği, Pazı, Brokoli ve Taze Fasulye
  • Paylaş
Folik asit suda eriyen B grubundan bir vitamindir. Yeşil yapraklılarda bol olarak bulunduğundan bu isim verilmiştir. ilk olarak 1950 de Bira mayasından ve karaciğerden ayrılarak elde edilmiştir. Merkezi sinir sisteminin işlemesinde hayati bir rol oynamaktadır.
Yetişkinlerde günlük gereksinimi 400 mikrogramdır. Gebelik ve emzirme süresinde 400-800 mikrograma kadar çıkabilir.
Ancak 1000 mikrogram üzerinde almak ise bir çok tehlikeye neden olabilir. Aslında suda eriyen bir vitamin olduğundan fazlasının üre yoluyla atılacağı düşünülüyordu, ancak son yapılan araştırmalar gösterdi ki fazla folik asit alımı sindirim siteminin ve uyku düzeninin bozulmasına, ağızda devamlı bir acı tat hissi olmasına neden olur. Vücutta çinko eksikliği yaratır. Psikolojik bozukluklara neden olur.
Erkeklerde ise folik asit alımı fazla ise prostat kanserine yakalanma riski 3 kat fazladır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1411 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt