Bilmek istediğin her şeye ulaş

Football Manager 2013'ün piyasaya Türkçe sürülmesi üzerine Türkiye'de satış patlaması yaşaması diğer oyunlarında Türkçe'leşeceği anlamına gelir mi?

Türkiye piyasalarda en büyüklerden olmasa da önemsenmeyecek bir ülke değil günümüzde. Bir çok pazarda kapladığı oranlarda küçümsenecek gibi değil. Haliyle bunu görebilen ve reddetmeyen anlayışlara sahip firmalar zaten ilgi gösteren müşterisini hedef kitlesinde daha üst bir noktaya koyabilmek için kendini cezbedicileştirmesi gerekir,ki hızla büyüyen ve günden güne önemi artan bir ülkenin,bir dilin mutlaka ilerleyen zamanlarda bu tip uygulamalarda daha çok kullanılacaktır. Kaldı ki bir çok gelişmiş ülkede uygulanan ülke sınırlarında satılacak ürünün o ülkenin resmi diline sahip alt desteği-açıklaması olması zorunluluğu ülkemizde de yavaş yavaş oturtulmaktadır.
  • Paylaş
Football Manager senelerdir belkide FIFA ve PES'ten sonra en çok oynanan spor oyunudur. Ben oyuna ilk başladığımdan bu yana (2003-2004 sezonuydu) bir çok türkçe yama çalışması yayınlandı. Oyunun yapımcıları Türkiye'de ne kadar çok oynandığını biliyordu bu oyunun ama korsan oyunlardan dolayı Türkçe dil desteği vermiyordu. En sonunda firmaya atılan binlerce mesajdan sonra Türkçe dil paketi eklendi 2013 versiyonunda ve bence profesyonel oyuncuların gönlünü fethetmeye yetti bu hareket. Şahsen 2 kasımda çıkacak FM2013'ü orjinal alacağım. Gelelim diğer oyunlara. Türkçelesen dünya çapındaki oyunlara PES'i örnek verebiliriz. Son senelerde Türkiye'de gitgide büyüyen bir PES sektörü oluştu ve böylece oyun Türkçeleşti. Aslında insanlar orjinal oyun tercih etseler çoğu oyun Türkçe olabilir ama insanlar ekonomik sebeplerden dolayı korsanı tercih ediyorlar ve böylece oyunların Türkçeleşmesi zorlaşıyor...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

445 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt