Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formula 1 ve NASCAR arasında ne gibi fark ve benzerlikler vardır?

Formula 1, diğer adıyla Grand Prix yarışları tek kişilik ve açık tekerlekli otomobillerle yapılan bir organizasyondur. Değişik ülkelerde ve farklı şekillerde tasarlanmış pistlerde düzenlenir. Pilotlar ve takımlar olmak üzere iki kulvarda mücadele edilir. Yarışları FIA düzenler ve yarış takvimine göre ilgili ülkenin federasyonu görevlendirilir. Ülkemizde yarışları organize işini TOSFED üstlenmiştir. Yarış zamanından bir süre önce il gözetmen kurullarına ihtiyaç duyulan hakem sayıları bildirilir ve bu hakemlerin toplanması sağlanır. Yarış öncesi hakemlere o yılın kuralları ile ilgili seminer verilir ve pistteki yerleri düzenlenir. Aynı zamanda takımlarda yarış haftasının analizlerini yaparak mücadeleye hazırlanırlar.

Günümüz Formula 1 araçları tek kişilik olup kabin bölgesi ve tekerlekleri açıktadır. Takımlar otomobilleri kendileri tasarlarlar fakat aracın çoğu parçası büyük otomobil firmaları tarafından üretilir. 2006’da yapılan bir kural değişikliği ile kullanılan motorlar 700 – 750 beygir güç üretmektedir. Günümüzde belirlenen kurallar neticesinde her takım sezon boyunca 8 motor kullanma hakkına sahiptir ve değişme zamanları pilotların ve takımların stratejileri ile belirlenir. Antreman turları düzenlenir ve yarış öncesi pist tanınır. Ardından sıralama turları düzenlenerek yarış öncesi pilotların pozisyonları belirlenir.

NASCAR yarışları ise sadece Kuzey Amerika’da düzenlenen motor sporları organizasyonudur. Yarışlar oval pistlerde 250 ila 500 mil üzerinden 43 aracın katılımıyla yapılır. Diğer motor sporlarına göre araç geçişleri daha fazladır. Yarışlarda lider sürekli değişmekle birlikte en çok kaza gözlenen yarışlardan biridir. Yarışlar düzenlenen 3 ayrı seride koşulur. Sprint kupası NASCAR’ın en prestijli serisi olup 43 pilot 36 yarış boyunca mücadele eder. Sprint kupasının alt serisine Nationwide denir ve Sprint kupasına katılmak isteyen acemi pilotlar burada tecrübe kazanır. 43 pilot ve 36 yarıştan oluşan bir seridir. Ve son olarak NASCAR kamyonet serisi 36 pilotla düzenlenir. En acemi pilotlar bu seride kendini gösterir ve belli bir seviyeye gelir. NASCAR yarışlarını en çok kazanan otomobil markası Chevrolet olup Dodge, Ford ve Toyota markaları bunları izler.

NASCAR yarışları Formula 1’e göre fazla strateji gerektirmez. Pist üzerindeki performans daha önemlidir. Bir nevi pilotların kendini göstermesidir işin rengi. Formula 1 günümüzde gerek güvenlik, gerek uluslar arası izlenme, gerekse seyir zevki olarak farklı bir organizasyondur. Formula 1’de kaza ve güvenlik ihlali durumlarında güvenlik aracı devreye girer. Aracı Formula 1’in prestijli isimlerinden Bernd Mayländer kullanır. Yarış önceleri kameraya en otoriter görünen beyaz saçlı isim ise F1 Supremo olarak bilinen CEO Bernie Ecclestone’dur. Ve son olarak Formula 1’de her yarışın sonunda daha önce tasarlanmamış bir kupa dereceye giren pilotlara ve takıma verilir. Her kupanın boyutu birbirinden farklıdır. Umarım faydalı olmuştur.
  • Paylaş
Ahmet Elitaş (@synche) 'ın güzel yanıtına ek olarak Formula 1 yarışının podyum sahiplerine şampanya verilir. NASCAR'da ise kazanana süt verirler.
  • Paylaş