Bilmek istediğin her şeye ulaş

Forum sitesi kurmak için işe nereden başlamalıyız? Yapılması gereken adımlar ve dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Özgün Olmak!

Aslında işin teknik kısmını saymazsak sadece özgün olmak yeterli olacaktır. Tabi amaç ve hedef kitlede önemlidir. Şöyle bir makale var severek okuyacağınızı düşündüğüm.

Forumla Topluluk Nasıl Oluşturulur?: staff.forumup.web.tr/about14925-0.html

Teknik olarak gelecek olursak, öncelikle kullanacağın forum scriptini belirlemelisin. (phpBB, SMF, Vbullettin, IPB vs.vs.) Belirlediğin forum scriptinin kullanacağı teknik detaya
göre
(php 4.x, mysql 2.x vs.) bir hosting almalısın.
  • Paylaş
2

Sinan Kaya, Teşekkür ederim, makaleyi keyifle okudum ve düşüncelerimle örtüştüğünü gördüm. Forum sitesi açmaktaki amacım kaliteli, nezih bir tartışma/sohbet ortamı oluşturmak. Bu konudaki eksikliği hissettiğim için böyle bir girişimde bulunmaya karar verim.

Amacım, hedef kitlem ve yapmak istediklerim belli. Yönetimsel açıdan başarılı bir şekilde yürütebileceğimi düşünüyorum. Teknik anlamda bilgisizim. Web programlama işinden pek anlamıyorum. Açıkçası kod yazmaktan keyif almadığım için öğrenmeye de pek heves edemiyorum. Uzman birilerine yaptırmak da aklımdan geçmiyor değil. Bahsettiğiniz teknik detaylar hakkında hiçbirşey anlamadığımı da belirtmeliyim açıkçası. :)

Tasarım en önemli detaylardan birisi. Kendi açımdan konuşacak olursak kötü tasarımlı, her tarafından reklamlar fışkıran bir forum sitesi her ne kadar faydalı olursa olsun beni kendine çekemiyor. Amacım para kazanmak olmadığı için reklamlara yer vermeyi düşünmüyorum.

Forum scrpitleri arasında en kullanışlı olanı hangisidir? Hangisini niçin seçmeliyim?
Kaliteli bulduğum, tasarım açısından da beğendiğim bir forum sitesi var.
turbofsi.net/forum/
Bu sitenin nasıl oluşturulduğunu, hangi scriptin kullanıldığını öğrenebilir miyiz? Siz anlıyorsanız eğer beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Turker İnanmaz, Sitede VB (Vbullettin board) kullanılmış. Lisanslı bir script 195$'dan başlıyor. vbulletin.com/order/index.php
Lakin türkiyede emek hiçe sayıldığından hemen her forum sitesi kaçak olarak kullanıyor. VB yakaladığına yüklü miktarda ceza kesiyor.

Ben 2006'dan 2011'e kadar phpBB kullandım. Bunun dışında SMF ve IPB de kullandım lakin IPB (Invision Power Board) scriptide lisanslıdır.

SMF ve phpBB (phpbbturkiye.net) en popüler ücretsiz script olarak yer alırlar. İkisinin arasında çok büyük farklar yoktur derler ama aksine dağlar kadar fark var aralarında.
Size tavsiyem ikisinide localhost'unuza indirip kurun (easyPhp gibi ekstra programlarla localhost sunucusu oluşturabiliyorsunuz bilgisayarınızda) biraz kullanın hangisini severseniz onu kullanmaya başlayın.

Öncelikle güzel bir isim, kısa bir alanadı, başlangıç için ucuz hosting, ve sana forum sitesinin yönetiminde yardım edecek kişiler, iyi bir de reklam bütçesi olması gerek. Ve forumda her kategorinin içini olabildiğince çok konuyla doldurman gerek ki insanlar bazı sorunlarına çözüm bulabilsinler. Ve bir şeyler paylaşsınlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1721 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt