Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf makinası lensi nedir? Bir fotoğraf makinası alırken 'mesele onu almak değil asıl parayı lense veriyorsun' ne demektir?

Lens makine nin en önemli parçasıdır diyebiliriz.
Lensiniz ne kadar iyiyse o kadar güzel fotoğraflar yakalamaniz mümkün. . Örneğin kuş fotoğrafı çekmek istiyorsanız 10. 000 Tl lik bir makine+18-55 lik bir lens (200 TL) yerine en basitinden 2000 TL lik bir makine ile 5-6000 Tl lik bir tele objektif zoom ile çok daha iyi ve istediginiz sonuçları elde edersiniz
  • Paylaş
Kompakt olarak satılan ve lensi değişemeyen makineler için bu elbette geçerli değildir. Ancak SLR ve DSLR diye tabir edilen ve lensi gövdeden ayrı olarak değişebilen makinelerde genelde gövdeyi aldıktan sonra, ana işlevi yapan bu gövdenin teknolojisini uzun zaman kullanabilirsiniz. Ancak fotoğraf çektikçe ve kendinizi geliştirdikçe -ki bu arada fotoğrafçı olarak kimliğinizi de bulursunuz- artık gövde üzerindeki lens yeterli gelmemeye başlar ve daha farklı açı ve özellikte lensleri kullanma isteği duymaya başlarsınız. Bu noktada lens fiyatları gövde fiyatlarına yakın olduğu için lens almak için sürekli para ayırmanız gerekir. Bu yüzden de "asıl parayı lense veriyorsun" gibi bir kullanım türemiştir. İkinci el lens de alabilirsinmiz ancak her şeye rağmen riski vardır (lensin arızasını hemen tespit etmek için bu işle çok fazla haşır neşir olmak gerekir) .

NOT: Lenslerin tarihi gelişimi nasıldır?DSLR/Fotoğraf Makinesi gibi başlıkları da inceleyebilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

631 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt