Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf makinelerinde ISO değerleri nedir? Nasıl olmalıdır?

ISO, ‘International Organization for Standardization’ yani ‘Uluslararası Standartlık Örgütü’nün kısaltmasıdır. Optik algılayıcının ışağa duyarlılığını belirtir. ISO arttıkça, ışığa duyarlılık da artar. 

Kullanım olarak,  ISO enstantane ve diyaframa destek olacak şekilde olmalıdır. Normal çekimlerde ISO değerini makinenin sahip olduğu doğal en düşük ISO değeri olarak kullanılmalıdır. Bu değer makinanın modeline göre değişir fakat genellikle ISO100 veya ISO200 olduğunu söyleyebiliriz. 

Eğer en düşük ISO değerinde, fotoğraf olması gerektiğinden daha karanlık çıkıyorsa, ISO değeri arttırılarak doğru pozlama elde edilebilir. 

ISO değeri ne kadar düşükse, fotoğraf da o kadar grensiz olur. Bununla ilgili üç örnek verelim.

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Bu 3 fotoğrafta, tüm parametreler aynı değerde tutuldu. Fakat ISO değerleri sırası ile 50, 100 ve 400. Fark yeterince açık. 


  • Paylaş
ISO fotoğraf makinesinde filmin -şimdilerde sensörün- ışık alma kapasitesinin bir ölçüsüdür. ISO ne kadar yükselirse film/sensör içeri giren ışıktan o kadar fazla etkilenir. özellikle gece çekimlerinde ISO değerinin yükseltilmesi flash olmadan ve az ışıkda dahi çekim yapılmasını sağlasa da malesef fotoğrafların üzerinde kumlanma denen noktalı ve kötü görüntü yaratığı için çok yüksek değerler tercih edilmez. Teknoloji o kadar ilerledi ki şimdilerde 1600 ISO dahi kabul edilebilir kumlanma yapıyor. Ancak 800'den sonrasını zorunlu kalmadıkça önermem ben :).. Dolayısı ile ISO değeri ile oynayarak ışığın makineye gelme durumuna göre hem çeşitli efektler yaratabilir hem de birçok yerde rahatlıkla çekim yapabilirsiniz ancak çok yükseltmeniz zararınıza olmaktadır.
  • Paylaş
İSO değeri çekim parametrelerinin sadece biridir diğer parametreler incelenmeden/öğrenilmeden bu soruya kesin bir yanıt vermek doğru olmaz.
  • Paylaş
ISO değeri fotoğraf makinesinin ışığa duyarlılık değeridir.ISO değeri yükseldikçe daha zayıf ışıkta da fotoğraf çekmek mümkün hale gelir.Ama mümkün olduğu kadar küçük ISO kullanmak daha iyidir.Yüksek ISO kullanılır ise fotoğrafta kumlanma ve renklerde bozulmalar oluşur.O yüzden mecbur olmadıkça yüksek ISO kullanılmamalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2397 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Fotoğraf makinelerinde ISO standartları nelerdir?

  • Kaliteli fotoğraf makinelerinin ISO değerleri nelerdir?