Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf makinelerindeki ISO değeri ne işe yarar?

ISO'yu değiştirince ne olur?Düzenle
ISO (International Organization for Standardization)
ISO, filmin veya sensörün ışığı alma kapasitesidir (ışık duyarlığı) diyebiliriz kısaca. Aynı ışık düşük ISO değerinde sensörde daha az emilir. ISO yükseldikçe daha fazla emilir ancak fotoğrafta bu değerin büyümesine bağlı olarak kumlanma denen bazı gürültülenme/lekelenme oluşur. Flaş yoksa ve ışık az ise bu gürültülenmeyi de göze alarak ISO değerini artırmaya ihtiyaç duyarız. Şu anki teknolojide ISO 800/1600 kumlanmanın belirgin olmaya başladığı değerler benim deneyimlediğim kadarı ile ancak bu değer teknolojik gelişme ile birlikte biraz daha yükseliyor. ISO'nun etkisini görebilmeniz için oluşturumuş örnek bir karşılaştırma aşağıdadır (bu örnek çalışma fotoğrafteknikleri.com adresinden alınmıştır. Burada 1/25 F/8 değerleri sabit tutularak sadece ISO değeri değiştirilerek çekimler yapılmış ve ISO'nun etkisi gözterilmeye çalışılmış).

Fotoğraf

ISO değerinin büyümesine bağlı kumlanma etkisini görmek için de aşağıdaki fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Sadece ISO değeri artırılarak çekilen aynı kareler (birkarefotograf.com sitesinden alınmıştır).

Fotoğraf
  • Paylaş
ISO standar belirten bir ölçüdür. Filimlerin ışığa ne kadar duyarlı olduğunu belirten bir değerdir. ISO değerleri 50 - 100 - 200 - 400 - 800 - 1600 vb. gibi değerlerle gösterilir. Işığın az olduğu ortamlarda ISO değerini yükseltmemiz gerekmektedir aksi taktirde fotoğrafımız karanlık çıkacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

529 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Fotoğrafta ISO ne fayda sağlar?