Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğraf makinesine lens alırken nelere dikkat edilmelidir?

Fotoğraf ile ilgilenenlerin takip etmelkeri gereken sitelerden birisi. Ben oldukça faydalanmıştım. Burada fotoğraf, makine donanımı üzerine oldukça faydalı bilgiler bulabilirsiniz: bascek.com%2f12048%2flens-alirken-nelere...
  • Paylaş
Öncelikle, çekmek istediğiniz fotoğraf türünden emin olmalısınız. Yanlış yapılacak bir lens seçimi boşa para harcamanız demektir. Lenslerin, üretimlerinde kullanılan malzemeler açısından aralarında büyük farklar vardır. Örneğin, Nikon’un piyasada mükemmel portre lensi olarak bilinen 85mm f/1.4 lensinin ortalama fiyatı 1.000 Amerikan Dolarıdır. Bu lens fotoğrafçıların gözdesi olmuştur, ama ağırlığının da 1 kilograma yakın olduğu unutulmamalıdır.

Portre çekimi için kullanılan lensler genellikle odak uzaklığı sabit olan lenslerdir (Prime lens). Portre çekiminde tercih edilen odak uzaklıkları 50mm, 85mm gibi değerlerdir. Eğer sokak fotoğrafçılığı yapacaksanız ya çok atak olup insanlara yaklaşmalısınız, ya da yakınlaştırmalı (zoom) bir lens kullanarak konunuzu uzaktan fotoğraflamayı seçmelisiniz. Buna uygun olarak 24-120mm, 18-135mm gibi orta yakınlaştırmalı lensler kullanışlı olabilir. Daha uzak mesafelerin çekimleri için ise 70-300mm, 80-400mm, 150-500mm gibi teleobjektifler kullanılabilir.
  • Paylaş
Öncelikle neyi çekmeyi seviyorsunuz bunu bilmeniz lazım. Sırf lens almış olmak için alıp bir köşede tozlanmasına gerek yok. Doğa fotoğraflarından hoşlanıyorsanız iyi bir geniş açı lens almanız lehinize olacaktır(fiyatları pahalı tabi geniş açıların : P) . Bir geziye çıkacaksınız ama lens değiştirmeye üşeniyorsunuzdur(bütün herkesin ortak özelliği bu : P) ozaman kısa tele lens işinizi görecektir 18-135mm gibi. Detay çemeyi seviyorum kuş çekmeyi seviyorum derseniz tele lens almanız gerekecektir yine 135 mm de yetmez 70-300 gibi aralığa sahip bir lens almanızı öneririm. Portre çekmeyi severim derseniz 85 mm bir lens almanızı öneririm. Yine hayat kurtarıcı olarak ve kesinlikle fiyatına göre iyi netleyen(hem canon hem nikon için söylüyorum) 50mm 1.8 lens almanızı da öneririm. İyice ilerdedikten sonra belki zev için birde fisheye alırsınız(fiyatlar uçuk tabi yine : P) . Bunlara fazla para veremem ama yinede lens isterim derseniz eskicileri gezmenizi manuel lens almanızı öneririm. Netleme yapmak zor olsada bir süre sonra inanılmaz zevkli geliyor insana. Makinenize uygun bir lens bulmanızı öneririm. Renkler müthiş oluyor. Tabi en az 20 senelik falan olduklarından önce mantarların temizlenmesi gerekiyor lensin içindeki. Ayrıca adaptörde almanız gerekecek lense ve makinenize uygun =) .
  • Paylaş
Bence ne çekmek istediğine bağlı yani ben detay çekmek için 55-250mm aldım ve gayet memnunum sırada 55mm 1.8 lik portre lensi var 
  • Paylaş
Pelin ve Nur hanımın değerlendirmelerine katılıyorum, en doğrusu Serkan beyin değindiği konu öncelikle sağlıklı bilgiye ulaşıp doğru bilgiler edinmekten geçiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1451 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt