Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotojenik olabilmenin sırrı nedir?

Deklanşöre nerede, nasıl, hangi açıyla ve hangi ışıkla basılırsa basılsın güzel görüntü veren yüz tipi için kullanılır fotojenik kelimesi.
Bazı sitelerde her nekadar fotojenik olmak için yapmanız gerekenler diye bilgiler bulunsa da aslında o tavsiyeler fotojenik olmak için değil güzel poz vermek için tavsiye edilen bilgilerdir.

Hatta fotojenik tipler kamera veya fotoğrafta olduğundan daha güzel resim vermeleriyle belli olur.

Sebebi ise insan yüzünde ki asimetirk çizgilerin altın üçgen diye tarif edilen ölçülere uygun ışığı yansıtmasıdır.

Cepheden çekilmiş bir fotoğrafta alın burun ve çene üzerinden geçen bir çizgi ile yüzü iki parçaya ayırın ve sağı ve solu tek tek kapatarak bakın, eğer simetri çok fazlaysa aradaki farkı anlamayacaksınız, insanların çoğunda mükemmel simetri zaten yoktur, hatta bazen ayrı ayrı insanlarmış gibi aşırı asimetri bile bulabilirsiniz bir kişinin sol ve sağ yüzünde.
İşte bu simetrik veya asimetrik özellik çok fazlaysa fotojeniden uzaksınızdır. Sizin fotoğrafta güzel çıkmanız için poz vermeniz lazımdır.
 • Paylaş
İnsan yüzü tam olarak simetrik değildir (popülasyonda yüzü ortadan ikiye bölerek baktığınızda simetrik olan çok az insan vardır). Ne kadar simetrik bir yüzünüz varsa o kadar da çekici bulunursunuz (araştırma sonuçları). Hal böyle olunca; bundan faydalanabilirsiniz. Fotoğraflarda bir nebze daha güzel görünmek için aynanın karşısına geçip bir elinizle yüzünüzün bir yarısını kapatıp bakın. Sonra da diğer yarısını aynı şekilde kapatarak kalan yarısına bakın. Hangisi size güzel geliyorsa poz verirken daha çok yüzünüzün o profilini dönerek durun. Aynı çalışmayı belirlediğiniz yarı için başınızı hafif aşağı indirerek ve hafif yukarı kaldırarak da yapın. Bu durumda sizin için en iyi yön ve profil duruşunu ana hatları ile belirlemiş olacaksınız. Bundan sonraki kısım da elbette ki ışık. Ön yukarıdan gelen standart bir ışık için yukarıda belirlediğiniz duruş yüzünüzün gölgelenme yapısına göre göreceli olarak en iyi sonucu verecektir. Bahsettiğim asimetriklik durumu ile ilgili bir çalışmanın sonuçları da aşağıda. Aynı kişinin yüzlerinin farklı yarılarının aynalanması ile elde edilmiş fotoğraf çiftleri.

Düşünce
Düşünce
Düşünce
Düşünce
Düşünce
Düşünce
Düşünce
Düşünce
Düşünce

Çalışmayı yapan abi burada ve instagram hesabı da bu.

Bazı fotoğrafçıların fotoğrafınızı çekmeden yüzünüzün bir yarısını ve öteki yarısını br kağıtla ya da kapatıp bakması da bundandır bu arada.

İşi daha da ileri götürüp bir de uygulama yapanlar var: echoism.org

Julian Wolkenstein'in bu konudaki ayrıntılı bir çalışması da burada:
julianwolkenstein.com/index.php/project...

Düşünce
Düşünce
 • Paylaş
5

Hakan, serkan dostum, bu abi bu değişimleri sırf ışıkla oynarak mı yapıyor?

Serkan Kiose, Yok abi direkt aynı fotoyu ortadan ikiye bölüp simetrisini alıp çiftliyor. İnsan yüzündeki asimetriyi göstermek için. Valla bunlar fotoların hepsi değil en alttaki linki incelersen çok ciddi farklar olan fotolar var şaşıyor insan..

Serkan Kiose, Gerçi bazılarında ışıkla da oynamış kerata bak gölgelerde şimdi farkettim.. :) ama üstteki fotolarda aynı gibi..

Hakan, aga birazdan öte gibi yaw :) açma germe , leke bile kullanmış çakal. son resimde ki algıya bak iki tane ben koymuş . süblime meme ucu. çok çakaaal çoook :)

Serkan Kiose, valla abartmış biraz Julian bacım da Alex abim biraz daha düzgün tutmuş elinin ayarını ellaam.

Fotojenik olamazsınız eğer değilseniz ama yine de güzel fotoğraflarınız olabilir. Sırrı fotoğrafçıda. Doğru ışık, doğru açı, bir de üstüne Photoshop'da biraz blur. Fotoğrafçı düzgün olunca beni bile güzel çekmeyi becerebiliyor. Bu çirkinler için tarifiydi.

Bir de gerçekten, her açıdan her ışıkta, her mimiği güzel olan insanlar var. Onlara paparazzi fotoğrafçısı bile yetiyor. Örnek de vereyim. Geçen gün en yakışıklı ünlüler için en çirkin fotoğraflarını arıyordum. Leonardo Di Caprio, Brad Pitt, Sean Connery ve Robert Redford'un çirkin fotoğrafını ısrarla aramamam rağmen bulamadım. Bu adamları hangi ışıkta, hangi açıdan, hangi objektifle çekerseniz çekin güzel çıkıyorlar. Demek ki neymiş; fotojenik olunmaz, fotojenik doğulurmuş.
 • Paylaş
2

Winterwitch, Çirkin kız yoktur. Az vodka, avon, loreal, fotoşop vardır :P

Fotojenik olabilmek birazda fotoğrafçıya bağlıdır örneğin ben abimin çektiği fotoğraflarda canavar gibi çıkıyorum=) . Ama başka arkadaşlar çekerse çok daha farklı görünüyorum. Eğer rahatlatmayı bilen bir fotoğrafçı varsa karşınızda sorun yok demektir. Birde genelde düğün öncesi gelinlere tembihlenildiği bir şey var oda aynanın karşısına geç bir milyon tane farklı fotoğrafını çek hangi açıardan iyi duruyorsan ona göre çekeriz derler. Sizde böyle birşey deneyebilirsiniz . İnsan her açıdan güzel durmuyor maalesef. Tavsiyem şu makineyi hangi açıdan tuttuğunuzda iyi duruyorsanız onu inceleyin önce. Profilden mi güzel poz veriyorsunuz yoksa direk makineye baktığınızda mu daha iyi duruyorsunuz. Gülümsediğinizde doğal görünüyormusunz? Hafif aşağı sağa sola oynattığınızda başınızı nasıl görünüyor sunuz? Kollarınızı oklava yutmuş gibi robot gibi mi tutuyor sunuz? Bunlara bir bakın. Ayaklarınızın nasıl durduğuna bakın. Işıkta çok önemli tabi gündüz güneşin en dik olduğu saatlerde fotoğraf çekerseniz canavar gibi gözükmeniz kaçınılmazdır. Çünkü yüzünüze düşen glögeler çok sert duracağından kötü bir görüntü elde etmiş olursunuz.
 • Paylaş
Gulumse... : )
 • Paylaş
2

Şaman, Ben gülümseyince daha da kötü çıkıyorum fotoğraflarda...

Goul Chakir Katsapoulos, Bence o düşünce herkeste var. Bir objektif uzmana danismali .

Benim için hep bir sır olarak kalacaktır (:
 • Paylaş
2

Hakan, o derece yani :)

Eslemce, Aynen öyle
Kayıtta kendi sesini tuhaf bulmak
Nasıl bakarsa baksın kendine benzememek
+ Hep kıskanmışımdır kameraya şımaran insanları

Kendi kendine oluyor.Sanırım bu geliştirilebilecek birşey değil. Poz versen, habersiz çekilsen farketmez. Ama iyi bişey değil bence. Fotoğraflarında olduğundan güzel çıkmak. Ben fotoğrafındaki kadar nasıl güzel olunur onu merak ediyorum :)
 • Paylaş
Kişinin doğuştan gelen, objektife karşı tetiklenmiş düşünsel bir yeteneği olduğunu düşünüyorum. Hayır yani, bazı insanlar gerçekten de böyle. Ondan, aynadaki yansımaları yerine fotoğraflarını daha çok sevmeleri...
 • Paylaş
Doğru açı, doğru ışık, doğru güdü. :)
 • Paylaş
Güzel olmak yeterli ;)
 • Paylaş
Bazen çok çirkin yüzler yada nesneler fotografçının başarısı ile fotojenik hale gelebiliyor. Bence deklanşöre basanın payı çok yüksek..
 • Paylaş
1

Sdn S. Er Yetkin, Fotoshop diye bir gerçek var .

Gozlerinizin ici guluyorsa fotojeniksinizdir :)
 • Paylaş