Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotorealizm nedir? Beğendiğiniz örnekleri nelerdir?

Fotorealizm (fotogerçekçilik, süperrealizm, hiperrealizm, hipergerçekçilik), fotoğraf özelliklerinin ve kalitesinin resmedildiği, 1960 ve 1970'lerde yaygın bir tarzdır. Dönemin resimleri incelendiğinde üretilen görüntülerin konunun kendisinden çok, olası bir fotoğrafına benziyor olması özellikle dikkat çekicidir.


Yaratıcılığın ve özgünlüğün tartışıldığı ve modern sanatın temellerinin atıldığı 1960'lı yıllarda, bir kısım sanatçı, özgün olarak nitelendirilen eserlerin aslında birbirlerine benzediği ve hatta sanatçının çoğu zaman kendi kendini tekrar ettiği düşüncesiyle, sanatı kendi özgün duygu ve düşüncelerinden arınmış olarak üretmeyi seçmişlerdir.

Fotogerçekçi yağlı boya ve akrilik tabloların üretim sürecinde çoğunlukla fotoğraf kullanılmıştır. Sanatçılar, bir fotoğrafı projeksiyon makinesiyle tuval üzerine yansıtarak üzerinden boyama tekniğini, tuvali gridlere ayırarak çalışmaya tercih etmişlerdir. Klasik gerçekçi ressamların yaptığı gibi tuvallerini konunun önüne taşımak yerine, konuyu fotoğraflayarak çalışma mekanlarına taşımışlardır. Hedeflediklerinin gerçekliği değil fotografik gerçekliği resmetmek olduğu yalnızca çalışma biçimleriyle değil, kullandıkları teknik her ne olursa olsun, resimlerin taşıdığı bazı ipuçlarıyla da ortaya koyulabilir.


Richard Estes ve Chuck Close bu dönemde etkili olmuş fotogerçekçi ressamlardandır. Türkiye'de ise Taner Ceylan'ın eserleri büyük ilgi görmektedir.

Spiritual/Taner Ceylan:

Fotorealizm

Alp on a white background/Taner Ceylan:

Fotorealizm

  • Paylaş
Hasan Saygın ın resimlerini takip edin. Orada istediğiniz cevabı bulacaksınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2042 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt