Bilmek istediğin her şeye ulaş

FPGA programlamada kullanılan VHDL veya Verilog dilleri için normal programlama dillerindeki gibi derleyiciler kullanılıyor mu? Bu derleyicilerin çalışma prensibi nedir? C gibi standart bir programlama dili ile FPGA programlanabilir mi?

Öncelikle Merhabalar,
FPGA yani programlanabilir entegre devrelerin programlama aşaması için sizinde belirttiğiniz gibi VHDL veya Verilog kullanılmakta. Fakat unutulmamalıdır ki VHDL ve Verilog tam olarak programlama dili sayılmazlar. Bunlar hardware definition language ailesinin üyeleridir. Peki C ve ya C++ dilleri FPGA programlama da kullanılıyor mu sorusuna cevabım evet, kullanılabilirlerdir. Fakat unutulmamalı ki (pure) C ve C++ bu tarz programlama/tasarım ya da hardware definition işlemlerini yapmak için yalnızca temel oluşturur. Handel-C örneğinde olduğu gibi. Ayrıca C++ sınıfları ve makrolardan oluşan SystemC dili de FPGA programlama da kullanılıyor diye biliyorum. Fakat buradaki temel nokta Handel-C ile SystemC arasındaki fark.Handel-C sentez metodolojisine sahiptir ve FPGA için geliştirilmiştir fakat SystemC ile sentez yapılamaz. Ayrıca bu örneğe* Catapult-C de dahildir. Son yıllarda C-to-FPGA Araçlarıda internet üzerinden kolayca bulunabiliyor,üstelik açık kaynak kodlu proje olarak geliştirilen ve Verilog içerisinde C kodlarını compile etmeye yarayan araçlarda var. Gelelim derleyici konusuna Verilog için Icarus kullanılıyor Icarus hem similatör hem compiler görevi görmekte. Ayrıca Verilog için CVC, VSC, Verilog-XL gibi simülasyon araçlarıda geliştirilmiş. VHDL için ise açık kaynak kodlu bir proje olarak geliştirilen GHDL kullanılıyor. Ayrıca VHDL için Aldec Active-HDL, ModelSim Altera, ISim, Simili gibi derleyiciler de mevcut.


Not : Tam olarak uzmanlık alanım olmamak ile birlikte sorunuza verebileceğim tek cevap bu. Yanlış veya hata var ise kusura bakmayın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR