Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fraktal çizmekte kullanılan Mandelbrot ve Julia kümeleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu kümeler başka ne işe yarar?

Dizinin, sonlu bir sayıya yakınsadığı c değerlerinin kümesine Mandelbrot Kümesi denir. Başka bir ifadeyle, Mandelbrot Kümesi öyle bir kümedir ki c sayısı bu kümeden seçildiğinde (0, fc(0), fc(fc(0) ),...) dizisi sonlu bir sayıya yakınsar.
Julia kümesi ise bir fonksiyonun dinamiğini incelemek için kullanılır.
Mandelbrot kümesi, ikinci derece karmaşık katsayılı polinomların parametre uzayıdır. Yani, bu polinomların Julia kümelerini tarif eden bir nevi kombinatorik atlasdır. Çok değişkenli polinomların veya rasyonel fonksiyonların parametre uzayları daha karmaşık yapıdadır.
Bu kümelerin ne işe yaradığına gelince , Star Wars filminin serisinde birçok manzara ve görüntünün bilgisayarla yapımında fraktal geometri kullanılmıştı. Ayrıca yukarıdaki açıklamada belirttiğim gibi sonsuz dizileri ve fonksiyonları sonlu sayılara yaklaştırıyorlar. Tıpkı logaritmanın işlemleri kısaltması gibi. Daha pek çok işlevleri olduğunu düşünüyorum ancak ben bu kadarını biliyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

569 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Mandelbrot kümesi nedir, ne işlerde kullanılır?

  • Julia kümesi fraktal çizmekten başka işlere de yarar mı?

  • Mandelbrot ve Julia kümelerinin fraktal çizimi harici bir kullanım alanı var mı?