Bilmek istediğin her şeye ulaş

Franchising alarak iş kurmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Franchising işinde elinizdeki sermaye ile marka ürünlerinin yanı sıra, bir markanın o zamana kadar edindiği tüm deneyimi (know-how) alırsınız. Zira o güne kadar kullanıcı deneyimi, beklentileri vb. her konuda araştırmalar yapılmış, ürün geliştirilmiştir. Bir diğer nokta ise marka değeridir. Franchising almak istiyorsanız muhtemelen o markayı daha önceden ya kullanmış ya da biliyorsunuzdur. Çünkü şirket o zamana kadar marka değerini yükseltmek için pek çok yatırım yapmış, bilinirlik için yüksek reklam bütçeleri ile pazarlama faaliyetleri sürdürmüştür.

Bir diğer önemli nokta ise siz o değeri satın aldığınızda, beraberinde marka desteğini de görürsünüz. Özellikle Starbucks vb. markalar kendi kalite standartlarını korumak adına franchise verdiği firmaların yani partnerlerinin kalite kontrolünü yapar. Bu da sizi otomatik olarak belli bir standartta tutar. Size kalan, ülkenizde daha önceden olmayan bir markanın/ürünün franchise'ını alacaksanız, bunun için öncesinde kitle ihtiyaçları üzerinden doğru bir araştırma yapmanızdır. Zira, Müslüman mahallesine salyangoz satmaya çalışmak yahut hali hazırda pazar payı zaten diğer şirketlerce yenmiş yutulmuş bir işe girmek, o pazar payının büyüyeceğine işaret eden bir talep ufukta görünmüyor yahut pazar payını genişletecek ya da talebi artıracak kadar yüksek bir sermayeniz yoksa anlamsızdır. Ben epey bir özet geçtim tabii. Bununla ilgili internet üzerinden pek çok videoya ulaşabilirsiniz.

İşin dezavantajlarına gelecek olursak, piyasa/bölge yeterli doygunluğa ulaşmış gibi görünüyor olsa da franchise'ını aldığınız firma sizin bölgenizde başka partnerler aracılığı ile yeni şubeler açabilir. Bu da size aynı hizmet/ürün bazında başabaş rakipler oluşması anlamına gelir.

Franchising işinin bir diğer dezavantajı ise girişimciyi belli ölçülerde kısıtlıyor olmasıdır. Zira franchise aldığınız firma, kendi ürün/hizmet kalitesi veya piyasası gereği sizin yeni ürünler yaratmanıza ve markaya dahil etmenize olanak sağlamaz. "Girişimci" bir ruha sahip olan kişi bu durumda kısıtlanmaktan hoşlanmayacaktır.
  • Paylaş
İyi bir firmanın giriş bedeli yüksek olur ki genelde bu firmalar büyük kazançlar sağlar. Yatırım bedelleri de yüksek olur.

Giriş bedeli olmayan küçük ve gelişmekte olan firmalar ise risklidir. Ülke çapında tanınmışlık düzeyleri düşük ise bulunduğunuz yerde ekstra bir reklam bütçesi ayırmanız gerekebilir. Birçok işletmenin kapanma sebebi de budur.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise "cirodan pay" anlaşmasıdır. Kimi franchising firmaları işletme sahiplerini deyim yerindeyse sömürüyor. Bu tür firmalardan uzak durulması taraftarıyım.

  • Paylaş
Kendi paranla bir firmanın elamanı olmak istiyorsan güzel bir teklif. Öyle sıkı yönetimi var ki sonuçta bir kariyer yapmış firma seni rahat bırakmaz. 100 bin verip yapılacak durum değil. Kendi yerini açıp yürümek, başarılı olmak en güzeli. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1556 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları