Bilmek istediğin her şeye ulaş

Freelance bir yazılımcı aylık ortalama ne kadar kazanır?

Bu sorudan yazılım sektöründe daha çok çok yeni olduğunuzu anlıyorum. Freelance işlerde, ya saatlik çalışırsınız ya da iş başına belli bir ücret belirlersiniz. İş planları şu şekilde ayarlanır. 10 Saat/adam gibi mesela.. Bu da şu demektir. Bir kişi bu işi 10 saatte yapar. Bu oran ücretinizi belirleyen faktörler arasındadır. Saatlik ücretiniz ve işin kaç saat süreceği aylık ortalama kazancınızı belirleyecektir.
  • Paylaş
Freelanced, aylık, ortalama gibi sözcüklerin aynı cümle içinde kullanılmış olması biraz garip. Freelanced çalışanın aylık ortalaması olmaz, olamaz. Kaldı ki yazılımcı var yazılımcı var. WP'de parametre ayarlayanlar da yazılımcı, Microsoft'da algoritma yazıp koda hiç dokunmayan da ayrıca tabii ki kod yazan da. Bu üç türün de saat fiyatları oldukça farklı olacaktır ve biri senede bir iş yapıp diğerlerinin 365 gün çalışarak kazandığından fazla da kazanabilir.

Freelanced kavramı da farklı şekillerde ortaya çıkıyor, şahıs şirketi bile olmayıp tüm vergi yükünü işverene yükleyenler ve vergisini ödeyenler şeklinde. Tabii ki vergisini kendi ödemeyen, hiçbir yerde kaydı olmayan eleman vergisini ödeyenden az kazanır. Çünkü o vergi ne olursa olsun ödenecek. Ben de freelanced birini çalıştırdığımda onun için ödeyeceğim verginin üstüne bir miktar da ben ekliyor ve çalışana öyle ödüyorum. Şirketler kar yapma amacı güderler ve aldıkları her riskten, sorumluluktan yaptıkları her aracılıktan kar yapmaya çalışmak zorundadırlar. Vergisini kendi ödeyen freelanced çalışan tabii ki kendi vergisinin çıplak miktarını öder ve böylece daha fazla kazanabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

469 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları