Bilmek istediğin her şeye ulaş

Freelance çalışan yazılımcılar yeterince iyi olmadıkları için mi böyle çalışıyorlar yoksa aksine en iyi yazılımcılar oldukları için mi?

Bunun iyi olup olmamakla alakas yok. Bu bir çalışma prensibi. Bir tercih. Freelance olarak çalışıp çok uzman olanlarda var olmayanlarda var. Bu ikisi arasında bir bağlantı yok.
  • Paylaş
Hem kendimizi geliştirmek farklı projelerde yer almak , hem de daha fazla para kazanmak için. :)
  • Paylaş
1

Murat Bekler, Freelancer çalışmak baya kendini geliştirmeyi ve mevzuatı öğrenmene çok yardımı dokunuyor az yada çok para kazanmak fark etmez

Bunun sadece yazılımcılarla kısıtlı olduğunu düşünmüyorum. Tüm sektörlerde işin bireysel olarak halledilebileceği kısımlarda bazı insanlar freelance çalışmayı tercih ediyorlar ki ben daha beceriksizlerin bir yerde iş bulup memuriyet şeklinde çalışmayı tercih ettiklerini düşünüyorum. Benim tecrübelerime göre freelance çalışan insanlar kendi dallarında kendilerine güvenen ve oldukça iyi iş çıkaran insanlar. Az da olsa risk almayı ama karşılığında daha fazla kazanmayı seçiyorlar. Az da olsa derken ülkemizde freelance çalışanların çoğu şahıs firması kuracak kadar bile risk almayarak aslında kendi işlerini de bir nevi baltalıyorlar. Onlara ödeme yapan firmalar da bu parayı sonuçta kasalarından karşılıksız olarak çıkartıp üstüne gelir vergisi ve stopaj ödemek zorunda kalıyorlar. Eğer freelance çalışan insanlar fatura kesselerdi en azından küçük firmalar için çok daha fazla tercih edilen elemanlar olurlardı.
  • Paylaş
Normalde dünya geneline bakıldığında, freelance yazılımcılar belli yerlerde çalıştıktan sonra kendisine de müşteri edindikten sonra çalışan kişiler. Ama bu Türkiye'de yanlış algılanıyor. Mesela projeyi yaptıracak bir kişinin freelance yazılımcıları seçmesinin tek bir sebebi var bu ülkede, o da ucuz olmaları. Zaten piyasaya bakıldığında bizim burdaki her yazılım falliyeti ucuz. Bizim ülkemizdeki sistem; az para ile sayıdan kazanmaya dayalı bir sistem. Bir yazılım yaparsınız 50 bin tl fiyat biçersiniz 2 kişi alır. Ya da aylık 50 tl dersiniz 2000 kişi alır kullanır. Sayıdan kazanırsınız. Sonuçta aynı para. Sayıdan kazanma sistemleri özellikle, saas ile daha da anlam kazandı bu olay.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

474 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt