Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şirketler freelance çalışma sistemine sizce nasıl bakıyor?

Kendimden ve çevremde bu girişimde bulunmaya çalışan insanlardan yola çıkarsam, yurdum iş verenleri freelance çalışma sistemine sıcak bakmıyor (işten anlayan, ileri görüşlü firmaları bu genelleme içine dahil etmiyoruz, neticede bu şekilde iş yürüten istisna şirketler de bulunmaktadır).
  • Ego. Sanırım her firma sahibi bünyesinde tasarımcı çalıştırıyor olsa bile; onları uygulayıcı, söylediklerini yapan insan grubu olarak görüp, firmanın tasarımlarını yapan kişinin kendisi olduğunu düşünmektedir. Yeni fikre açık değildir ve dışarıdan iş yapan birinin varlığı ona bir anlam ifade etmemektedir.
  • *Güvensizlik .Diğer bir düşünce sanırım, güven duygusunun eksikliğidir. Çünkü iş veren, freelance çalışan kişinin yaptığı tasarımları başka firmalarla da paylaştığını düşünüyor olabilir. O sebeple kendi bünyesinde kalması kendileri için daha güvenilir bir yoldur.
  • Paylaş
Firmalar freelance calistirmaktansa, oturur başına calistiririm, hem isim kontrolumde olur, hem de daha ucuz olur mantiginda olduğu için pek sıcak bakmiyolar, genel yargi bence bu olmakla birlikte bazı firmalar da kalite aradiklari için tasarimcinin portfolyosuna ulasarak iş verme imkanı da dogurabiliyor.
  • Paylaş
Grafik için sorulmuş ama ben de freelance çizim yaptırıyorum, çok uzak değil...
  • Fatura kesen freelance çalışanlar aslında oldukça makbul insanlar. Bunu yapabilmeleri için çalışanların 500TL kadar bir maliyetle şahıs şirketi kurmalılar.
  • Bu tür çalışanlar özellikle küçük işletmeler için şirkete süreklilik dahilinde bir sorumluluk (maaş, sigorta, yemek, tazminat, çay kahve, ofis alanı ve aletleri gibi) yüklemediklerinden dezavantajlarına rağmen tercih edilebiliyorlar.
  • Freelance çalışanlardaki fatura hariç en büyük problem hiçbir zaman firmanın tam istekleri doğrultusunda işlerini yapamamaları, işlerin geliştirilme süreçlerine tam olarak dahil olup çıkan fikirleri alamamaları ve fikirleriyle firmanın formatına katkıda bulunamamalarıdır.
  • Diğer bir problem ise yapılan işlerin revizyon ve düzeltmeleri için iletişime harcanan zaman ve revizyonların tam yapılmaması olmaktadır. Defalarca git gel trafiği işlerin aksamasına ve kontrol eden kişinin fazlaca zaman kaybına neden olmaktadır.

Tabii ki anında müdahale edilebilir bir çalışan firma için çok daha pratik oluyor ama freelance çalışan da firmaya sorumluluk yüklemiyor. Kısaca hem avantajları hem de dezavantajları olan bir durum.
  • Paylaş