Bilmek istediğin her şeye ulaş

Freelance iş yaparken müşteriniz aylar sonra sizden işle alakalı bir istekte bulunursa ne yaparsınız? Zaman kaybının önüne nasıl geçiyorsunuz?

Freelance iş yaparken bazen sıkıntılı durumlar olabiliyor. 1.000 TL'ye bir web sitesi yaptınız ilk önce müşteriye bunun eğitimini veriyorsunuz daha sonra yüklemeyi yapamıyorsa ona yardımcı oluyorsunuz ve daha sonra adam bir gün sizi arıyor ufak bir değişiklik yapıyorsunuz ve tabii ki aylar sonra yine arıyor ve yine zamanınızı çalıyor ve aldığınız parayı 12 aya bölseniz ayda 83 TL gibi bir para ediyor. Düşünün 100 müşteri böyle yaptığını, artık yazamıyorum:(Düzenle
Bana bir avukat olarak bu konuda çok soru geliyor bütün sorun başta iyi bir sözleşme / bilgilendirme yapılmaması sonuçta web tasarım özellikle sektörüne göre talep edenin sürekli taleplerde bulunabileceği nevi şahsına münhasır yazılım modülerde olsa akıllı telefonu bile kullanamayanın modüler yazılımı kullanmak için tekrar tasarımcıyı meşgul edeceği açık kimse evi aldığı müteaahide musluklar su akıtıyor demiyor zira o konuda oturmuş bir kültür var ama web tasarım işinde henüz bu oturmadı
  • Paylaş
1

Gokhan İnce, Evet ne yazıkki bu tür sorunlar yüzünden iş almaz oldum..

Bu yazılımın modüler olması ile de alakalı aslında bence. Çünkü yeni bir ek modül istenildiği takdirde modül yazıldıktan sonra sisteme çabuk adapte edilebilir olması lazım. Bu şekilde önüne geçilebilir bir nebze olsun. Bir de tek kişi o kadar yazılıma yetişmemesi çok normal. İllaki ikinci veya üçüncü bir kişi olmalı. Takım çalışması mantığı bence bizim ülkemizde yazılım alanında tam oturmuş bir mantık değil. Kodları biri yazıyor mesela kendi mantığına göre fakat 2. Bir adam yarın onun kodlarına baktığı zaman bu nerden geliyor ne döndürüyor diye deneyerek buluyor genelde. Bu gibi şeylerin önüne geçmek için yazılan kodlara açıklama eklendiği zaman yada ne döndürdüğüne dair açıklama eklendiği zaman, yazılımla uğraşan diğer kişi veya kişiler içinde kolaylık olur. Ufak detaylar yardımıyla zaman kaybının önüne bu şekilde geçilebilir diye düşünüyorum. En azından ben böyle geçiyorum : )
  • Paylaş
1

Gokhan İnce, Modül sistemiyle çalışyorum ve yinede zaman kaybediyor insan..

Bunun çözümü baştan tüm şartları konuşmaktır. Örneğin işi teslim etme tarihini müteakip 3 ay ücretsiz destek. Sonraki istekler için ücret istenilebilir yada aylık destek ücreti alınabilir.
  • Paylaş
5

Gokhan İnce, Web dünyasında 3 ay ücretsiz teknik destek olayı çok mantıklı olmayabilir.. 3 Ayınızın büyük bir kısmını çalabilirler.. Destek vermeyincede kötü biri oluyorsunuz.. küççük bir yerde çalışyorsanız o daha büyük bir sıkıntı..

Uğur Çakmak, Ben örnek olarak söyledim. Bunları kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Kaldıki eksik bile söyledim, müşteri tarafından suistimal edilmemek için dikkatlice düşünmek lazım. Mesela destek kısmında aynı zamanda çalıştığınızı belirtip müşterinin biraz daha toleranslı olması gerektiğini ona söyleyebilirsiniz. Bunları yapmaktan hiç çekinmeyin çünkü kötü biri olmayayım diye hayatınız kötü olduğunda inanın kötü olmakmış, müşterimiş hiç umursayacaksınız. Kendi kurallarınızı dikte ettireceksiniz. O yüzden bence baştan ne müşteriyi zor durumda bırakın ne kendinizi

Gokhan İnce, Evet haklısınız.. buna çözüm bulmak gerekiyor fakat bunun çözüm şekli galiba şu.. işi teslim eder karışmam mantığı.. yada bir ajans kurup fazla işi paylaştırmak olacak yoksa yüzlerce müşteri portfoyun olunca işin içinden çıkamaz insan..

Uğur Çakmak, İş bitti ne sen beni tanırsın ne ben seni, bu müşteriyi korkutur. Belki ücret çok ucuzdur ozaman söylersin "Bu ücrete destek dahil değildir" dersin. Tabi üründe bir hata varsa ozaman yardımcı olmak durumundasın çünkü senden kaynaklı bir hata var. Dediğim gibi sen her isteyene ücretsiz destek verirsen tek müşteriyle bile uğraşamazsın çünkü müşterinin isteğinin sonu gelmez. Sen bu istekleri ücretli yap bak o istekler nasıl azalıyor yada yok oluyor :) çünkü gerçekten gerekli olduğu için değil nede olsa sen bedavaya yaptığın için müşteri istiyor. Çok gerekliyse parasını öder hizmeti alır. Yüzlerce müşteriyle uğraşmak kısmına gelirsek, müşteri portföyün arttıkça fiyatta artsın. Ben mesela belli fiyatın altında hiç iş yapmam müşterinin ne istediğinin bir önemi yok isterse çok kolay olsun farketmez. Çünkü sadece iş ile uğraşmayacağım tecrübelerimle biliyorumki müşteriylede uğraşıcam. O yüzden buna kendin karar verirsin kaç tane işten sonra fiyat artırım falan.

Gokhan İnce, iş bitince ne yazıkki görüşmeler devam ediyor müşteriyle çünkü müşteri müşteri doğururyor.. Referansın olarak göstereceğin için bazen bazı şeyleri altan almak durumunda kalıyorsun.. web işini uzun metrajlı olarak düşündüğünde harcadığın zamanla kar edemiyorsun.. Ürün satıp karını alabiliryorsun herhangi bir işte fakat web sitesi yaptınmı kurtuluşun olmuyor. Ben büyük firmalardan başka freelance çaışanların bu işten kara geçtiklerine inanamıyroum.. Yıllardır bu işi yapıyorum ve çok fazla ajansta çalıştım öyle yüksek karlar söz konusu değil ne yazıkki.. Zaman = Para olduğu için kazandığın para zamana gidiyor..

Projeyi teslim ettiğinizde, bir teslim tutanağı imzalatırsınız. Burada sizin iş yapmakla ilgili sorumluluğunuz sona erer. Eğer aylık/yıllık/ömürlük vb. bakım anlaşmanız yoksa, proje teslim edildikten sonra gelecek her servis saat ücretine göre ekstra ücretlendirilir.
  • Paylaş
3

Gokhan İnce, Keşke bizim burada işler böyle yürüse..

Fatih Gündoğan, orası neresi bilmiyorum fakat, bir zamanlar ben de aynı şekilde (bedavaya) çalışıyordum. Şimdi ise bu şekilde çalışmıyorum.

Müşteri yönetimi biraz da yaptığınız işe ve size bağlı.

Gokhan İnce, küçük bir şehir.. herkesin teknoloji ile yeni yeni tanıştığı bir ilçedeyim.. Teknolojiye telelfon bazında ödemelerin olduğu heyecanla web sitesi isteyip ödeme kısmına gelince buna ne gerek vardı diyen bir bölgedeyim.. Galiba birazda bana bağlı bu işlerin yönetimi..

Sorunun devamı aşağıda :)) Soru sorarken karakter sınırı koymuşlar da.

Müşterilerle samimi olunca sizden ufak tefek istekleri oluyor fakat onlar için ufak istekler programcı için bazen ölüm gibi olabiliyor... Diyelimki sitedeki slideri beğenmedi değiştirmeniz gerek ve bu bir nevi zaman kaybı... Bir hafta sonra yine aradı ürün ekleyemedi sizi ofisine davet etti buda zaman kaybı... Aradan zaman geçti mail gönderecek yollayamadı, ürün silemedi, şifreyi unuttu, müşteri mail atmış atamadı, resim çekmiş küçültmek ve siteye atmak istiyor sizden rica etti, eleman değişti yeniden eğitim vermek istiyor ve dahası... Bu tür şeyler freelance çalışan kişilerin zamanını çalan örnekler... Bunun gibi 80 tane müşteriniz olduğunu düşünün ve yaptığınız onca şeyin bedava olduğunu göz önünde bulundurursak bu sorunları çözebilen varmı... Müşeteri memnuniyeti denen bir olay var... Tabi müşteriyi okadar memnun etmek yuh artık diyecek arkadaşlar olabilir... Müşteri ne dese haklıdır : D bin tl veriyor site(bina dikiyor sanki) yapıyor : ) kötü şeyler yazacağımda en iyisi youtubeye gidip orada yazayım : D
  • Paylaş
İşi teslim ettikten sonra 1 yıl içerisinde bir sorun olursa ilgilenirsiniz, bunun dışında yeni eklemeler ve düzenlemeler olursa ücrete tabidir, sözleşmeler de genelde bu yönde yapılır / yapılmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

841 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt