Bilmek istediğin her şeye ulaş

Freelance nedir?

Bizim sektörümüzde serbest iş yapan anlamına gelmektedir. Freelance çalışan insanlar, belli bir kişiye veya kuruma bağlı kalmaksızın çalışırlar. Yani iş nerededir, nitelikli eleman oradadır. Hatta şu an benim çalışma stilimle içinde bulunduğum durumdur.
  • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Anlıyorum, çok teşekkürler.

Terimi ilk kez yazılımcılar için kullanıldığında duymuştum. Proje bazlı çalışma olarak tanımlanabilir sanırım.
  • Paylaş
Vergi kaçırmaya sebep olan ve kayıtlı istihdamı olumsuz etkileyen çalışma biçimidir. Özellikle proje sektöründe yukarda saydıklarım freelance çalışanların asıl tercih edilme nedenlerini oluşturur. Proje müellifi, ofis sahibi, işveren bir proje için bir çalışan istihdam etmekten, ona sigorta yapmaktan, ofisinde masa-bilgisayar ayırmaktan kurtulmak adına işi yasal olmamasına rağmen (proje ihalelerinde, işin taşere edilemeyeceğine dair yükümler bulunur) çoğunlukla faturasız bir şekilde taşere eder. Göreceli olarak yani pazarlıklar doğrultusunda maaşlı çalışana yapacağı masraflara yakın bir bedel freelance çalışan mimara kalır.

İşin bir yerde bu yönü var... .
  • Paylaş
Redeye (@Redeye) güzel bir tanım yapmış ama sanırım biraz daha tamamlanması gerek. Diğer sektörler için bilmem ama ağırlıklı olarak bilişim sektöründeki (özellikle yazılım, grafik tasarım vb.) hizmet veren kişiler için kullanılmakla beraber günümüzde -evde yatarak çalışmak- gibi kabul edemediğim bir tanıma dönüşmüştür. Oysa ki home office kavramı ve freelance kavramı çok farklıdır. Freelance'de proje bazlı olduğu için projenin hazırlandığı/uygulandığı kurumlar içerisinde de kendinize bir çalışma alanı oluşturup çalışmaları da mümkündür. Bu arada bir dipnot. Freelance genel meslekler olarak kullanıldığında Türkçe'deki karşılığı "serbest meslek" anlamına da gelebilir.

Bir de eklemek istiyorum; son dönemlerde freelance çalışanların -evde yatmasını engellemek- için en iyi yöntemlerden biri bu kişilerin Coworking Space denilen ortak çalışma alanlarını kullanmalarını şiddetle tavsiye ederim. Hem işinizi gerçek bir çalışma ortamında yapar, hem de insanlarla fikir ve bilgi paylaşımını sadece internet üzerinden değil birebir de gerçekleştirebilirsiniz. Akıl akıldan üstündür... Ülkemizdeki en iyi örneklerinden biri de iskalesi.com/
  • Paylaş
Freelancer olmanın en iyi yanı evde çalışmaktır, en kötü yanı ise yine evde çalışmaktır :)
  • Paylaş
Freelance yazılım konusunda emeğinizin tam karşılığını kendinizin belirleyebileceği ve dolayısıyla tam karşılığını alabileceğiniz bir çalışma biçimidir. Örneğin proje 3 bin liradır. Bana da gelseniz aynı fiyat, çalıştığım firmayada gelseniz aynı fiyat. İşi ben yapıyorsam işletme sahibi bana sigorta dışında ne getirisi varda buradan büyük payı alıyor ? Sonuç olarak freelance riskli fakat iyi kazanç getiren bir çalışma şeklidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1552 Görüntülenme11 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları