Bilmek istediğin her şeye ulaş

French Press ile filtre kahve nasıl hazırlanır?

Kahve

Resimde gördüğünüz gibi bir french press ediniyoruz. Sonrasında Tchibo'ya gidiyoruz. Sertlik-yumuşaklık, hafiflik-kuvvetlik derecesine göre kahvemizi french press için diyerek çektiriyoruz. Bir seferde 50 gr çektirmek mantıklıdır aksi takdirde birkaç hafta içerisinde tüketilmediğinde bayatlıyor. Ben yumuşak içimli hafif bir kahve olan wiener melange'ı oldukça seviyorum tavsiye ederim.


Kahvemizi ve french press'imizi aldık, artık kahvemizi hazırlayabiliriz. French press'in filterisini çıakrtıp içine 6-8 gr kahveyi koyuyoruz. Kahve yapmak için kesinlikle hazır su kullanınız aksi takdirde lezzeitnde büyük değişiklikler olacaktır. 250 ml suyu temiz bir çaydanlıkta kaynatıyoruz, ketıl tercih etmiyorum ben. Suyumuz kaynadıktan sonra 40-45 sn kadar bekleyip suyun sıcaklığının düşmesini bekliyoruz. Suyun sıcaklığı düştükten sonra yavaş yavaş kahvenin üzerine döküyoruz. Ardından tahta kaşık (lezzeti bozmaması için önemli) ile yavaşça birkaç kez karıştırıp filterisini üzerine takıyoruz ancak ittirmiyoruz. Eğer yumuşak olarak içmek istiyorsanız 3 dakika, biraz daha yoğun kahve tadı tercihiniz ise 4 ya da 5 dakikaya kadar bekletip ardından yavaşça filtreyi aşağı doğru itiyoruz. Artık kahvemiz servise hazır. Porselen kupamıza kahveyi yavaşa döküp kahvemizi bir parça bitter çikolata eşliğinde afiyetle içebiliriz.


Ben tercihen 10 gr kahve kullanıyorum ve 5 dakika bekletiyorum daha yoğun bir aroma oluyor. Kahveyi sütsüz ve şekersiz tüketmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

  • Paylaş
French press'e filtre kahve için çekilmiş kahve çekirdeklerinden 1 kişi için yaklaşık 7 gram cam kaba koyun. Üzerine kaynamış su koyup french pressin kapağını üstü çekilmiş şekilde takın. Bir süre sonra düzeneği bastırarak servis edebilirsiniz.
Kahve çekirdekleri çekildikten sonra bir haftada kokusu ve tadı azaldığı için taze çekilmiş olarak kullanılması önerilir.
  • Paylaş
Bazı insanların kahveyi çeşit çeşit icmesine ve her birinden ayrı tadlar almasına imreniyorum Walla. Bir türlü beceremedim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2822 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları